Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları Son 7 Haftanın En Büyük Yükselişini Gerçekleştirdiği Kazancını Korudu

Son günlerde dikkatler Fed’e yönelik beklentilere çevrilmişti. Bununla birlikte altın fiyatları, son 7 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve bu kazancını korudu.
Altın Fiyatları Son 7 Haftanın En Büyük Yükselişini Gerçekleştirdiği Kazancını Korudu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine gitmek için ortam hazırlamaya yönelebileceği spekülasyonu güçlenmişti. Yatırımcıların ise dikkatlerini bu haftaki Fed toplantısı öncesi karışık gelen ABD 1. çeyrek büyüme verisine çevirmesiyle, altın fiyatları son 7 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Kazancını korumaya devam ediyor.

Cuma günü ABD’den yapılan açıklamada 1. çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verisinin yıllıklandırılmış bazda %3.2 arttığı belirtildi.

GSYH Verisinin Yıllıklandırılmış Bazda %3.2 Arttığı BelirtildiBu oran Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin üzerinde oldu. Fakat bu artış stoklar ve dış ticaretteki artıştan dolayı gerçekleşti.

Bu iki kalem mümkün olduğunca volatil seyreder ve yakın zamanda büyüme üzerinde baskı oluşturabilir. Fed’de görevli yetkililerin 30 Nisan-1 Mayıs’ta gerçekleştirecekleri toplantıda, faizi sabit tutup görünüme dikkat çekmesi öngörülüyor.

Diğer yandan spot altın Cuma günü %0.7 ile 8 Mart tarihinden bu yana kapanış bazında en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve daha sonra Londra saati ile 07:16’da %0.1 aşağıda ons başına 1,284.84 dolar civarında seyrediyordu. Metal art arda üçüncü ayı da düşüşle geçirme eğilimine girdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Cuma günü %0.2 düştü ve ardından yatay seyretti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Yatay SeyrettiSingapur’daki Phillip Futures analisti Benjamin Lu, bir not hazırladı. Bu notta “Küresel büyümeye ilişkin endişelerin altın fiyatlarında hızlı bir düşüşü engellemesine rağmen, ikinci çeyrekte risk iştahının artacağı beklentileri ile yukarı potansiyel sınırlı kalmaya devam ediyor.” şeklinde bir ifade bulunuyor.

Altın dışında diğer değerli metallerden spot gümüş %0.3 düşüş yaşarken; platin %0.1 yükseldi. Bunun yanında palladyum Cuma günü %3.2 değer kazanmanın ardından %0.8 geriledi.

Altın Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Fed’in enflasyon izlemede kullandığı ölçüm olan çekirdek PCE fiyat endeksi (gıda ve enerji fiyatlarını kapsamayan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi) %1.3 artış ile yavaşladı. Böylelikle Fed’in hedeflediği %2 artışın oldukça aşağısında kaldı.

Tahvil traderları, Fed’in bu seneki faiz indirimine gidebileceğine yönelik iddiaları kuvvetlendirdi.

Tahvil Tredarları Fed'in Bu Seneki Faiz İndirimine Gidebileceğine Yönelik İddialarDiğer bir yandan ABD’de Cuma günü istihdam raporu açıklanacak. Tarım Dışı İstihdam’ın Nisan’da 185.000 kadar artacağı bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu