Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Fiyatları FED Kararı ve Powell Konuşmasını Beklerken Sakin Seyir İzliyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) politika toplantısı ve ardından gelecek Powell açıklamaları gibi gelişmelerden önce altın fiyatları sakin bir seyir izliyor.
Altın Fiyatları FED Kararı ve Powell Konuşmasını Beklerken Sakin Seyir İzliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların tüm dikkati Amerikan Merkez Bankası (FED) üzerinde toplandı. Bankanın bugün akşam saatlerinde bildireceği faiz kararı ve ardından gelecek Başkan Jerome Powell açıklamaları öncesinde altın fiyatlarında sakin bir seyir gözlemlendi.

Bankanın bugün, küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması ve ticaret savaşının çözüme bağlanamadığı bir ortamda yıl içindeki üçüncü faiz indirimini yapacağı öngörülüyor. Tahminler çeyrek baz puana işaret ederken, 2o20 yılına yönelik para politikasına ilişkin izlenecek yol hakkında yetkililer tarafından sinyal verilmesi bekleniyor.

İki gün düşüşe yönelen ve bugün çok fazla değişim kaydetmeyen spot altın ons başına TSİ 12:05’te 1490.55 dolardan alıcı buluyor.

Spot Altın Çok Fazla Değişim KaydetmediKodak Securities analisti Madhavi Mehta tarafından hazırlanan notta altın fiyatlarında FED kararı öncesi bant seyri görülebileceği belirtildi. Genel eğilimin pozitif olduğuna dikkat çekilen notta, küresel ekonomik büyümenin yarattığı endişeler ve parasal politikalardaki gevşeme beklentisinden dolayı böyle bir eğilim olduğu belirtildi.

Öte yandan FED’den gelecek kararın yanı sıra Powell’ın faiz kararından sonra düzenleyeceği basın toplantısının içeriği ve vereceği mesajlar yatırımcılar tarafından izlenecek. Bazı öngörülere göre bu toplantıda Powell, 2019 yılı içindeki parasal gevşeme döngüsünün bittiğini duyurabilir ya da ABD’deki ekonomik görünümün önemli bir değişiklik kaydetmesi durumunda esnek bir politikaya yönelim olabileceğini belirtebilir.

Salı günü ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kısa vadede fonlama piyasasında meydana gelebilecek muhtemel bir nakit ihtiyacının önüne geçmek amacıyla büyük bankalar için likidite kurallarını sıkılaştıran kriz dönemi politikalarının daha esnek bir hale getirilebileceğini duyurmuştu.

Altın dışında diğer değerli metallerden paladyum, dün kaydettiği %1.2 düşüşün ardından %0.4 yükseldi ve ons başına 1,787.69 dolar seviyesine çıktı. Pazartesi günü ilk kez 1800 doları aşmıştı.

Paladyum Dün Düşüş KaydettiSpot gümüşte %0.2 düşüş ve platinde ise %0.1 düşüş kaydedildi. Diğer taraftan FED kararı öncesinde Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri bugün bekle-gör tutumu gösterdi ve bu sebeple de karışık bir seyir izledi. Brexit ile çalkalanan İngiltere ise önümüzdeki ay bu meselenin de ele alınacağı genel seçimlere gidecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu