Paylaşım

Altın FED Kararlarını Fiyatlandırıyor


 

FED yapacağı faiz artırımının kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini ve oranları düşüreceğini açıkladı. Bu kararlar üzerine dolar düşüşe geçerken, altın değer kazandı.

FED’in faiz görünümünü düşürmesi üzerine ABD hazine tahvilleri yükselişe geçti. Dolar, Euro karşısında değer kaybederken; Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları da düşüşe geçti.

ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan düştü ve 2.27 seviyesine indi. Benzer şekilde Japonya ve Avustralya faizlerinde de düşme oldu.

Standard&Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları %0.2, Japonya ve Avustralya hisse senetleri ise %0.5 oranında değer kaybetti.

Australia&New Zealand Banking Group Ltd. küresel piyasalar araştırma müdürü Richard Yetsenga durum değerlendirmesi olarak şu sözleri söyledi, “FED Başkanı Janet Yellen yakında sıkılaştırmaya gideceklerini başarılı bir şekilde işaret etti, ancak piyasalar buna oldukça sakin bir tepki verdi. Büyük ekonomiler grup olarak aslında iyi görünüyor, ancak Asya’da muhtemelen bazı kırılganlıkla var” dedi.

Altın, doların düşmesi ile birlikte kazançlarını genişletti. Spot altın dün ons başına 1,188.04 dolara yükseldi. Metal cephesinde ise yeni yılın başından itibaren kazanç ve kayıplar şeklinde dalgalanmalar oldu. Ancak, neticede büyük bir değişiklik olmadı. Palladyum, Çarşamba günü ayı piyasasına girmesiyle bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerinden işlem gördü.

FED Başkanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada politika yapıcıların büyüme için daha net işaretler görmek istediklerini belirtti. Yellen borçlanma maliyetlerindeki artışın kademeli olacağını tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.

Philip Futures Pte. yatırım analisti Howie Lee, “Altın yönünü güvercin FED’den alabilir ve kısa vadede yeniden yönünü 1.200 dolar seviyesine çevirebilir” dedi.

Ağustos vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında ons başına 1,187.20 dolardan işlem gördü. Şanghay Altın Borsası’nda % 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı 237.38 yuan oldu.

Spot gümüş ons başına 16.2138 dolar, platin 1,083.19 dolar, palladyum ise 727.25 dolardan işlem gördü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın