Yatırım yapmaya başla!

Altın Faizin Gölgesinden Kurtulamıyor

Altın Faizin Gölgesinden Kurtulamıyor

Tahvil alımlarını sonlandıran FED’in şimdi nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. FED 10 yıldır faiz artırımına gitmiyor. Bu yıl içerisinde faiz artışının gerçekleşti gerçekleşecek beklentileri ile altın toplamda %5.8 değer kaybetti. Faiz oranlarının yükselmesi, faiz getirmeyen altına olan güveni azalttı. FED Başkanı Janet Yellen, 2015 yılında sıkılaştırma olabileceğini söyledi. Bu söylem üzerine yorum yapan St. Louis FED Başkanı James Bullard ise gelecek ay faiz artırımının gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

UBS Wealth Management emtia icra direktörü Wayne Gordon; “Eğer FED, bizim beklentilerimize paralel olarak Aralık ayında faiz artırımına giderse, bunun en azından kısa vadede altın için negatif bir faktör olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Analistler FED’in Ekim ayında faiz artırımına gitme ihtimalini %18, Aralık ayında ise %43 olarak öngörüyor. Öte yandan Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam verileri bekleniyor.

Spot altın ons başına 1,145.96 dolara geldi. Genel olarak metal ise Cuma günü haftayı %0.7 düşük kapadı. Spot gümüş ons başına 15.087 dolara gerilerken, platinde çok değişiklik olmadı ve ons başına 944.45 dolarda kaldı.

Bloomberg tarafından açıklanan verilere göre, altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Perşembe günü 4.35 ton artışla, 1,522.34 tona yükseldi.

Sydney’deki Fat Prophets analisti David Lennox, altın fiyatlarında ralli beklemediklerini ve piyasanın FED Başkanı Yellen’in yorumlarına göre kendini ayarladığını ifade etti.

Öte yandan para yöneticileri, altında yükseliş beklentisiyle açtıkları net uzun pozisyonları artırdı. ABD büyümesinin beklenenden yüksek çıkması ve Yellen’in açıklamaları üzerine, altın vadelileri iki haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, altında net uzun pozisyonlar 21,525 tona ulaştı. Bloomberg Emtia Endeksi %0.9’a yükseldi. MSCI Tüm Dünya Hisse Senedi‘nde ise %2.5’lik bir gerileme oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum