Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın Kararını Beklerken Kazançlarını Korumaya Yöneldi

Piyasalar bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz kararını beklerken, altın fiyatları bu etkilerle kazançlarını korudu.
Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın Kararını Beklerken Kazançlarını Korumaya Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların yanı sıra çoğu yatırımcı, bugün politika faiz kararını bildirecek olan Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) odaklandı. Yatırımcıların bankanın Başkanı Mario Draghi’nin görevi sırasındaki son toplantısını ve burada alınacak kararları beklemesiyle birlikte, altın fiyatları kazançlarını korumaya yöneldi.

Yatırımcılar bununla birlikte başta İngiltere’yi sarsan Brexit meselesine ve bilançolarını paylaşan şirketlere odaklanmış görünüyor. Son açıklanan veriler, Standard&Poor’s Endeksi’nde bulunan şirketlerin yaklaşık %80’lik kısmının karlarının beklenenin üzerinde geldiğini gösterdi. Fakat Texas Instruments ve Caterpillar, ticaret savaşı ve küresel ekonomik zayıflıktan etkilendiğini bilançolarına yansıttı.

Dün karlarını açıklayan ABD merkezli inşaat ve madencilik araçları üreticisi Caterpillar’ın hisseleri, 2019 için kar tahminini 11.75-12.75 dolar seviyesinden 10.59-11.09 dolara düşürmesiyle gerilemişti.

Caterpillar Hisseleri GerilediÇarşamba günü spot altın, kaydettiği %0.3 yükselişi ardından fazla değişmedi ve Londra saatiyle 07:51’de ons başına 1,492 dolardan işlem görmüştü. Ons başına altın bugün TSİ 12:49’da 1,488.68 dolardan alıcı buluyor.

Görüşlerini paylaşan Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, piyasanın genelinde öngörüldüğü gibi, AMB’nin kararında herhangi bir değişiklik yapılacağını beklemediğini açıkladı. Fakat piyasanın dikkatinin bundan sonraki görünümde olacağını ekledi.

Mehta ayrıca, AMB’nin bugünkü duruşunun gelecek hafta faiz kararını açıklayacak olan Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) izleyeceği yolu etkileyebileceğini savundu. Altını “piyasanın ticaret cephesi” olarak nitelendiren Mehta, değerli metalin Brexit ve FED cephesindeki gelişmelerin takibindeyken dalgalı seyredebileceğini öngördü.

Mehta, altının seyrindeki genel eğilimin küresel ekonomik büyümedeki riskler ve jeopolitik belirsizliklerin etkisiyle yukarı yönlü olacağını öne sürdü.

Altın Yukarı Yönlü SeyredebilirKüresel ekonomik yavaşlamaya tepki gösteren politika yapıcıların bu tutumuyla dünya genelindeki merkez bankalarının para politikasında gevşemeye yönelmesi altının 2019 yılı içindeki kazançlarına destek olan önemli bir faktör olarak değerlendirildi.

Yarın, Draghi AMB’nin varlık alım programlarına yönelik kurum planlarında detaylandırmaya yönelebilir ve bununla birlikte hükümetlere mali desteğin artırılması için yaptığı çağrıları artırabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu