Yatırım yapmaya başla!

Altın 2019 Sonuna Doğru 1.400 Dolara Ulaşabilir

Altının bu yılın sonunda, FED’in faiz oranlarıyla ilgili daha az agresif duruşu ve kalıcı küresel belirsizliklerle güçlenerek yükselmeye hazırlandığı söylendi. İşte detaylar;
Altın 2019 Sonuna Doğru 1.400 Dolara Ulaşabilir

Altının, bu yılın sonunda FED’in faiz oranlarıyla ilgili daha az agresif duruşu ve kalıcı küresel belirsizliklerle güçlenerek yükselmeye hazırlandığı söylendi. Sonuçta merkez bankaları da 50 yıldır görülmeyen seviyelerde altın alıyorlardı ve bunun nedeni ABD doları dahil para birimlerinden uzakta rezervleri çeşitlendirme çabasıydı.

Bu arada ABD ile Çin ticaret savaşını da içeren küresel ekonomi ve jeopolitik konulardaki endişeler belirsizliği artırmış, dolayısıyla durum altın gibi güvenli limanlara veya bir piyasa türbülansı sırasında bile değerlerini koruma ya da arttırma eğiliminde olan varlıklara yaramıştı. Öte yandan, spot altın dün 1282 dolar ile 4 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi görürken şu dakikalarda 1284 dolardan işlem görüyordu.

Singapur merkezli finansal hizmet şirketi INTL FCStone’daki değerli metal başkanı Martin Huxley, burada altın fiyatlarının büyük ölçüde 1.217 dolar ila 1.330 dolar arasında değiştiğini söyledi.

Martin Huxley Altın 2019 Sonuna Doğru 1.400 Dolara UlaşabilirAncak söz konusu durumun değişebileceğini de belirtti. Bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada Huxley; “Gelecek aylarda altının bu aralıkta işlem görmeye devam edeceğini umuyoruz” dedi. Ne var ki yılın ikinci yarısından sonra daha yüksek seviyelere çıkmasını beklediklerini de ekleyerek, yılın sonuna doğru potansiyel olarak 1.400 doları test edebileceğini kaydetti. ABD Federal Rezervi’nin bu yıl daha fazla faiz artırımı olmayacağına işaret etmesine atıfta bulunan Huxley, bunun altın ve diğer metaller için görünümün artmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Manzaranın bu yıl daha fazla faiz artırımı olmayacağı yönünde seyrettiğini aktaran Huxley, bu durumun yeniden kıymetli metaller sektörü için destekleyici olacağını dile getirdi.

Martin Huxley FED Faiz Artırımı Olmayacağı Altın için Destekleyici Kaldı ki Huxley, altın konusundaki görüşünde yalnız değildi. Standard Chartered’ın metal uzmanı Suki Cooper da geçen ay külçe altın fiyatlarının bu yıl yükselmesini beklediğini bildirmişti. “Altını yılı güçlü bir notla bitirmesini bekliyoruz. Dördüncü çeyrekte, altın fiyatlarının 2018 ve 2017 yıllarında gördüğümüz yüksekleri test edeceğini göreceğiz ve potansiyel olarak fiyatlar beş yıl öncesindeki yüksek seviyelerle eşleşecektir.” demişti.

INTL FCStone’dan Huxley de merkez bankalarının geçen sene 650 metrik ton altın aldığının üzerini çizerek bu miktarın küresel pazarın yaklaşık yüzde 15’i olduğunu belirtti.

Martin Huxley Merkez Bankaları Görülmedik Seviyelerde Altın Aldı İlaveten, belki 10 yıl önce mali kriz öncesinde merkez bankalarının net altın satıcıları olduğunu ve şimdi tam bir dönüş olduğunu vurguladı. Altına doğru yönelmenin yalnızca Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler tarafından değil Polonya, Macaristan, Filipinler ve daha yakın zamanda Çin’deki merkez bankaları tarafından da benimsendiğini söyledi.

Güncel Altın Fiyatları için Tıklayın!

“Merkez bankalarının ve resmi sektörün rezervlerini çeşitlendirdiği gerçeği, bence sektör için çok olumlu bir ifade” diyen Huxley, ayrıca küresel ticaretin, gelecek yıl başkanlık seçimlerine hazırlanan ABD’deki politik belirsizlikle ilgili endişelerin ve AB’deki sorunların yatırımcılar için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu anlattı. Ve bu faktörleri genel olarak altın için destekleyici olacağını öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum