Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Sanayi Üretimi Eylül’de Düşerek Yine Hayal Kırıklığı Yarattı

Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin sanayi üretimi verileri yayımlandı. Arış beklentisi yerine yine düşüş oldu.
Almanya Sanayi Üretimi Eylül’de Düşerek Yine Hayal Kırıklığı Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Eylül 2021 dönemine ilişkin sanayi üretimi verilerini yayımladı. Rakam yüzde 1,1 düştü. Beklenti yüzde 1 artış yönündeydi.

Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4 düşerek, Temmuz ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,3’lük artışın tersine dönmüştü. Koronavirüs kısıtlamalarının uygulanmaya başlandığı ay olan Şubat 2020’ye kıyasla üretim yüzde 9 düşük kalmıştı.

Destatis’in geçici raporuna göre Eylül 2020 ile karşılaştırıldığında, sanayide takvim ayarlı üretimdeki düşüş yüzde 1,0 olarak gerçekleşti.
Almanya Sanayi Üretim Eylül 2021
KAYNAK: Destatis

Almanya’da pandemi korona nedeniyle kısıtlamalar uygulanmadan önceki ay olan Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında ise Eylül 2021’de üretim mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 9,5 düşük kaldı.

Eylül 2021’de enerji ve inşaat hariç sanayide üretim yüzde 1,5 azaldı. Sanayide sermaye malı üretimi yüzde 2,8, ara malı üretimi ise yüzde 1,1 oranında düşüş gösterdi. Ağustos 2021’de görülen yüzde 18,9’luk düşüşün ardından motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı römork imalatında yüzde 2,1’lik bir artış oldu.

Tüketim malları üretimi yüzde 0,2 arttı. Sanayi dışında Eylül’de enerji üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,0, inşaatta üretimse yüzde 1,1 arttı. Ağustos 2021’de sanayide üretime ilişkin düzeltilmiş rakam Temmuz 2021’e göre yüzde 4 düşüşten yüzde 3,5 düşüşe çevrildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu