Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Bir Resesyon Bazı Avrupa Ülkelerine Daha Çok Zarar Verecek

Ekonominin büyük ölçüde otomotiv sektörüne güvendiği Almanya’daki bir resesyonun, bazı ülkelere çok daha fazla zarar verebileceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Almanya’da Bir Resesyon Bazı Avrupa Ülkelerine Daha Çok Zarar Verecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Alman ekonomisi hız keserken bunun İtalya, Fransa, Polonya ve İspanya da dahil olmak üzere diğer Euro Bölgesi ülkelerini de sarsabileceği söylendi. Pazartesi günkü verilere göre Almanya’daki imalat sektörü son birkaç aydır zayıflamıştı ki bu da resesyonun yaklaştığına dair olan kasvetli göstergeler arasına eklenmişti. Resesyonun gerçekleşmesi durumunda ise Almanya’nın bölgeye katkısı düşünüldüğünde Euro Bölgesi’nin tamamının riske girmesi söz konusuydu.

Berenberg’de Euro Bölgesi ekonomisti olan Florian Hense de ikinci çeyreğin zayıf olmasını beklediklerini aktararak dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Berenberg Ekonomisti Almanya Resesyon Yorumu Almanya’nın şu andaki çeyreğinde sıfır büyüme öngören ekonomist, üçüncü çeyrekte ise 0,2’lik küçük bir artık beklediklerini bildirdi. 2018 sonunda teknik bir resesyondan ucu ucuna kaçan Almanya yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 oranında büyümüştü. Hense, İtalya başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin halihazırda mücadele ettiğini ancak Avusturya ve doğu Avrupa gibi Almanya’yla endüstriyel bağları olanların Alman resesyonuna özellikle savunmasız kalacağını aktardı.

“Endüstri öncülüğündeki bir Alman durgunluğu ekonominin iç tarafına yayılırsa, Fransa, İspanya ve güneydeki Avrupa turizm bölgeleri de zarar görecek” dedi.

Almanya Resesyon Yayılırsa Fransa Almanya Güney Avrupa Turizmi Zarar GörecekAlman ekonomisi otomobil üreticilerine büyük ölçüde güvendiğinden yavaşlama ülkenin yanı sıra Avrupa’nın geri kalanındaki işleri de etkileyecekti. Opel iştiraki olan Fransız çok uluslu Groupe PSA, altı Avrupa ülkesinde 10 tesis işletiyor ki bunlar Almanya, İngiltere, İspanya, Avusturya, Macaristan ve Polonya idi. Aralık 2018’de, yarısı Almanya’da olmak üzere, Avrupa’da 30,400 kişiyi istihdam ediyordu. Volkswagen Group ise 2017 sonunda Almanya’da 289,000, Avrupa’nın geri kalanında ise 186,000 çalışana sahipti.

Alman Daimler’ın ise toplam 917 çalışanıyla biri Portekiz, diğeri de Fransa’da olan fabrikaları vardı.

Almanya Otomobil Bağlı Endüstrisi Diğer Avrupa Ülke Zarar Verecek Alman otomobil endüstrisi, İtalya’ya diğer ülkeler kadar bağlı olmasa da Roma’nın savunmasız ekonomik konumu, Alman durgunluğunun olumsuz etkilerini vurgulayabilirdi. Risk yönetim firması Axioma’nın yönetici direktörü Christoph Schon da diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında, İtalya’nın her türlü riske karşı özellikle hassas olduğunu dile getirdi. ING ekonomistleri de Salı günkü notlarında, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 büyüyen İtalyan ekonomisinin sağlam bir zemin bulmakta hala zorlandığını belirtti.

Farklı analistler de Çin-ABD ticaret savaşının ve Brexit’in Berlin’e daha fazla baskı uygulayabileceğini öngörüyorlardı. Örneğin Tavistock Investments’ın yatırım sorumlusu Christopher Peel, Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin AB’yi resmi bir anlaşma yapmadan bırakması halinde Almanya’da resesyon beklediğini söylemişti. “Sezgilerim Boris Johnson’ın Muhafazakar liderlik yarışmasını kazanması, AB’den anlaşmasız ayrılması ve bunun herkese, özellikle de Almanya’ya zarar vereceği yönünde” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu