Yatırım yapmaya başla!

Almanya’da Perakende Satışlar Ocak’ta 2. Kilitlemeyle Sert Düştü

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde perakende satışlar Ocak’ta hem aylık hem de yıllık bazda geriledi.
Almanya’da Perakende Satışlar Ocak’ta 2. Kilitlemeyle Sert Düştü

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2021’in ilk ayı için perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde perakende satışlar Ocak’ta yıllık bazda yüzde 8,7; aylık bazda yüzde 4,5 geriledi.

Destatis, geçici sonuçların 16 Aralık 2020’den itibaren kısmi bir perakende satışın kapanmasına neden olan ikinci COVID-19 kilitlenmesiyle açıklanabileceğini söyledi.

Almanya’da perakende satışlar, bir önceki ayda aşağı yönlü revize edilen yüzde 9,1’lik düşüşün ardından aylık bazda yüzde 4,5 düştü.
Almanya’da Perakende Satışlar Ocak 2021
Kaynak: Destatis

Rakam, yüzde 0,3 düşüş yönündeki piyasa beklentilerinden çok daha kötü geldi.

Almanya’da Covid-19 salgınından önceki ay olan Şubat 2020‘ye kıyasla ise perakende satışlar yüzde 5,8 daha düşüktü. Yıldan yıla perakende satışlar da yüzde 1,3’lük artış tahminlerinden çok daha kötü olarak yüzde 8,7 düştü.

Gıda dışı satışlar yüzde 16,4’lık sert düşüş kaydetti. Öte yandan gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,3, internet ve posta siparişi ise yüzde 31,7 arttı.

Bu arada ülkedeki son koronavirüs tablosuna göre toplam vaka sayısı 2 milyona 455 bini aştı. Covid-19 kaynaklı ölüm bilançosu 70 bin 924 olurken 1 Mart’ta 5 bin 207 yeni günlük vaka bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum