Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İş Dünyası Güven Endeksi 6 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Almanya'nın Ifo İş Dünyası Güven Endeksi, beklentileri karşılamayarak gerileme kaydetti.
Almanya İş Dünyası Güven Endeksi 6 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
Yorum

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, dün açıklanana imalat PMI verileri ile gündem olmuştu. Veriler Temmuz ayında daralmaya işaret etmekle birlikte son 7 yılın en düşük seviyesine gerileme kaydedilmişti. Ülkenin imalat sektörüne ait Satın Alma Yöneticileri Endeksi verileri 45.2’lik beklentinin altında kalmış ve bu ay 43.1 puan gelmişti.

Almanya’dan bugün de sanayi ve ticaret sektörüne ait Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) İş Güveni Endeksi verileri geldi. 9000 firmanın katıldığı verilere bakıldığında Temmuz ayında 95.7 olduğu görülürken bu seviye 2013 yılının Nisan ayından bu yana (6 yılı aşkın bir sürenin) en düşük gerilemesi oldu. Söz konusu veri, 97.2’lik beklentinin de altında kaldı.

Açıklanan veriler kapsamında Almanya’da yaklaşık bir yıldır düşüşünü devam eden işletme güveninin Temmuz ayında da mevcut durumunu sürdürdüğü görüldü.

İşletme Güveni Temmuz'da Mevcut Durumunu SürdürdüAlmanya’nın ekonomisi için tehlikeye işaret eden bu veriler, resesyona doğru ilerlemenin sinyalini veriyor. Diğer taraftan beklentiler endeksi aynı dönemde 92.2 olurken, Haziran ayına ilişkin veri 94 idi. Cari koşullar endeksinde de Temmuz ayında mevcut seviyesi 101.1’den 99.4’e gerileme kaydetti.

Konuyla ilgili bir açıklama Ifo Başkanı Clemens Fuest’ten geldi. Fuest, Alman ekonomisinin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini aktardı. Bununla birlikte iş dünyası endeksinin imalat sanayisinde serbest düşüşte olduğunu vurguladı. Sert düşüşe dikkat çeken Fuest, bu tarz bir düşüşün en son 2009 yılının Şubat ayında gerçekleştiğini anımsattı.

Ifo, 2019’un ilk çeyreğinde %0,4 büyüyen Alman ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde %0,1 küçülme yaşanacağını tahmin ediyor. Ayrıca yine ikinci çeyrekte hafif bir pozitif büyüme yaşanacağını söylüyor.

İkinci Çeyrekte Hafif Bir Pozitif Büyüme YaşanabilirBu konuda Almanya hükümetinin beklentisi ise öngörüleri biraz daha farklı. Hükümet, zayıflayan küresel ekonominin Alman ihracatını etkilemesi, ticaret savaşları ve Brexit meselesinden kaynaklı olarak bu yıl ülke ekonomisinde yalnızca %0,5’lik bir büyüme tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu