Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İş Lobisinde Berlin’e Kamu Yatırımlarını Artırma Çağrısı Yapıldı

Almanya'nın en etkili iş lobisi grubu, Berlin'e kamu yatırımlarını artırma çağrısı yaparak dikkat çekti.
Alman İş Lobisinde Berlin’e Kamu Yatırımlarını Artırma Çağrısı Yapıldı
Yorum

Almanya’nın BDI sanayi derneği ve DGB sendikası, hükümetin bütçe önceliklerini gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ekonomisini gelecekteki büyümeye uygun hale getirmesi için kamu yatırımlarını büyük ölçüde artırması yönünde ender görülen bir ortak çağrıda bulundu.

Almanya’nın en etkili iş lobisi grubu ve ülkenin en büyük kapsayıcı birliği tarafından yapılan olağan dışı hamle, yeni borcu olmayan bütçe politikasına uzun zamandır takıntılı bir ülkede kamuoyu tartışmasının ne kadar değiştiğini gösteriyor.

En Etkili İş Lobisi Harcama ÇağrısıEkonominin zorlukla büyümesi ve Berlin’in rekor düşüklükteki borçlanma maliyetleriyle Şansölye Angela Merkel ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, kamu harcamalarını artırmak için mali odayı sınırlayan kendilerine dayatılan dengeli bütçe rehinlerini azaltmak için yurt dışında ve dışında artan bir baskıyla karşı karşıya.

“Bu, öncelikle durgunluk belirtileriyle savaşmakla ilgili değil, daha zayıf köklü nedenlerle mücadele etmekle ilgilidir,” diyen BDI Başkanı Dieter Kempf, hükümetin uzun vadeli refah ve istihdamı güvence altına almak için Almanya’yı bir iş yeri olarak korumak ve geliştirmekle görevli olduğunu söyledi.

Kempf, hükümetin dijital ve ulaştırma altyapısına yapılan kamu yatırımını toplam ekonomik çıktının yüzde 1 puan kadar artırması gerektiğini söyledi. Bu da yılda yaklaşık 16 milyar Euro olacak. Federal bütçe 2020 için 43 milyar Euro değerinde yatırım öngörüyor.

DGB Başkanı Reiner Hoffmann ise uzun vadeli bir kamu yatırım programının Almanya’nın büyüme modelinin ve bununla birlikte iyi ücretli işlerin sürdürülebilirliğini sağlamanın tek yolu olduğunu söyledi.

Merkel ve Scholz Baskı AltındaHoffmann, “Artık eskimiş bir altyapı ve yetersiz eğitim sistemi ile gelecek nesillerin refahını riske atmaya artık paramız yetmiyor,” dedi. Daha fazla kamu yatırımının sosyal uyumu güçlendireceğini ve ülke genelinde eşit yaşam koşullarını destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Almanya’nın devlete ait kalkınma bankası KfW, ülke genelinde belediyelerin 138 milyar Euro değerinde bastırılmış kamu yatırım ihtiyacından muzdarip olduğunu tahmin ediyor.

Alman yatırımının artırılması, daha geniş olan Euro bölgesi için olumlu olacaktır. Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı Christine Lagarde, bloktaki büyümeye yardımcı olması için bütçe fazlalarını dağıtabilecek bir ülke olarak Almanya’yı seçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu