Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alman İş İklimi Endeksi Temmuz’da 100,8’e Düştü

Avrupa’nın beklenen verileri arasında yer alan Ifo iş iklimi endeksi verileri açıklandı.
Alman İş İklimi Endeksi Temmuz’da 100,8’e Düştü

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) Temmuz ayına ilişkin iş iklimi endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre Alman iş iklimi endeksi 100,8’e düştü. Beklenti 102,1‘e yükseliş yönündeydi. Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 101,8‘e yükselmiş ve bu Kasım 2018’den sonra en güçlü seviye olmuştu.

Temmuz’da önceki ayın iki buçuk yılın en yükseğinden gerileyen iş iklimi, artış beklentilerinin yerine düşerek olumsuz yönde sürpriz yaptı.
Ifo İş İklimi Endeksi Temmuz
Kaynak: Ifo

Duyarlılık, tedarik zinciri ve artan koronavirüs enfeksiyonları konusundaki endişelerle sarsıldı. Sanayi firmalarının yaklaşık yüzde 64’ü malzeme sıkıntısı ve artan fiyatlardan şikayet ederken, turizm ve tüketici sektörünün dördüncü bir koronavirüs dalgasından endişe ettiği görüldü.

Anketteki mevcut değerlendirme endeksi de 100,4 oldu. Önceki ay rakam 99,7 iken beklenti 101,6’ya yükselişe işaret ediyordu.

Firmaların önümüzdeki altı aya ilişkin tahminlerini gösteren Ifo beklenti endeksi, Temmuz ayında bir önceki ayın 103,7 okumasından 101,2’ye düştü. Beklenti 103,3 yönündeydi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki imalat, hizmet sektörü, ticaret ve inşaat sektörlerindeki firmalardan aylık 9.000 anket yanıtını içeren rapordaki tüm veriler beklenti altı geldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum