Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İmalat PMI Ağustos’ta 62,6 ile Tahminin Hafif Altında Geldi

Açıklanan nihai verilere göre Almanya’nın imalat sektörü Ağustos’ta genişleme bölgesinde kalırken ivme kaybetti.
Alman İmalat PMI Ağustos’ta 62,6 ile Tahminin Hafif Altında Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Almanya için nihai İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı. 62,6’lık rakam beklentinin hafifçe altında gerçekleşti.

Ön tahmine göre IHS Markit Almanya İmalat PMI Temmuz’daki 65,9‘dan 2021 Ağustos’unda 62,7‘ye düşerek 65 yönündeki beklentilerin altında gerçekleşmişti.

Son ankete göre PMI, arz kıtlığının üretimi kısıtlamasıyla Ağustos’ta altı ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.
Alman PMI Ağustos 2021
Kaynak: IHS Markit

Alman üreticiler, arz kıtlığının yarattığı kısıtlamalar nedeniyle Ağustos ayında talebe ayak uydurmakta zorlandılar.

Bu arada, mal üreticilerinin önümüzdeki yıl büyüme beklentilerine ilişkin iyimserliği azaldı. Bunda yüksek fiyat baskıları rol oynadı. Kapasiteyi genişletmeye yönelik devam eden çabalar, fabrika istihdamının art arda altıncı ayda arttığını gördü. Ancak ek personel alan firma sayısı Temmuz’daki rekorun gerisinde kaldı.

PMI raporuna ilişkin yorumda bulunan Phil Smith, Alman mallarına yönelik güçlü talebin yeni siparişlerdeki büyüme hala rekor seviyelerde kalmasıyla sürdüğünü söyledi. Ancak üreticilerin tedarik zinciri sorunlarıyla boğuşurken üretim seviyelerinin kısıtlandığını ekledi.

“Ağustos ayı verilerine göre, üretimdeki büyüme, 25 yılı aşkın veri toplama sürecinde daha önce görülmemiş bir ölçüde yeni siparişlerin gerisine düştü” diyen Smith, arz-talep dengesizliklerinin maliyetleri artırmaya devam ettiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu