Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Hizmet PMI Kasım’da Daha Derin Daralırken Beklentiler Arttı

IHS Markit Almanya Hizmet PMI Kasım’da 46,2'lik ön tahminden hafifçe düşürülürken 46’lık okuma Mayıs’tan bu yana en keskin daralmaya işaret etti.
Alman Hizmet PMI Kasım’da Daha Derin Daralırken Beklentiler Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yayımlanan son PMI verilerine göre Almanya’nın hizmet sektörü ikinci dalgaya yönelik yeni kilitleme önlemlerinin ortasında Kasım ayında daha derin bir daralma oranı kaydetti. Bununla birlikte, en son kısıtlamaların büyük ölçüde konaklama ve eğlence endüstrileriyle sınırlı olması nedeniyle, faaliyetler üzerindeki genel etki ilkbahardaki ilk kilitlemeden çok daha az şiddetli oldu.

Ayrıca COVID-19 aşılarının geliştirilmesindeki ilerleme, firmaların önümüzdeki yıl boyunca faaliyet beklentilerini artırmasına yardımcı oldu ki bu da hizmet sektörü istihdamında bir başka mütevazı artışı destekledi.

Gösterge İş Aktivitesi Endeksi Ekim’deki 49,5’den Kasım’da 46’ya gerileyerek 50 eşiğinden daha da uzaklaştı. Son okuma, Mart ve Mayıs ayları arasındaki ilk koronavirüs dalgasında görülen düşüşler haricinde Haziran 2009’da küresel mali kriz sırasında kaydedilen okumanın ardından en kötü okuma oldu.

Bununla birlikte, Nisan ayındaki 16.2’lik en düşük seviyeden oldukça yüksekti.
Almanya İş Aktivitesi Endeksi Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Aktivitedeki düşüş, ay boyunca zorunlu kapatmalar ve katı kısıtlamaların uygulandığı tüketici odaklı oteller ve restoranlar tarafından yönlendirildi. Diğer hizmetler sektörü de ciddi şekilde etkilendi. Fakat finansal aracılık ve kiralama ve iş faaliyetleri sektörlerindeki aktivite çok az etkilendi.

Yeni iş girişleri art arda ikinci ayda ve Mayıs’tan bu yana en hızlı şekilde düşerken gelen talep, seyahat kısıtlamaları ve diğer ülkelerdeki yeni kilitlemeler nedeniyle özellikle zayıf kaldı.

Buna karşılık, firmaların gelecek 12 aydaki faaliyet beklentileri, başarılı aşı denemeleri haberleriyle Kasım ayında keskin bir şekilde arttı ve Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Önümüzdeki aylarda daha yüksek faaliyet beklentisiyle personel alacağı bildirilen bazı firmalarla, Kasım ayında hizmet sektörü istihdamında beşinci aylık artış görüldü.

Almanya Kompozit Çıktı Endeksi de Ekim’deki 55’ten gerileyerek 51,7 ile beş ayın en düşük seviyesine indi.
Almanya Kompozit Çıktı Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Sektör düzeyinde, imalat üretimi büyümesi güçlü kaldı ancak Ekim’den bu yana hafif bir azalma gösterdi. Yine de hizmet sektörü aktivitesi daha hızlı düştü. Özel sektör genelinde yeni işlerdeki son yükseliş Kasım ayında neredeyse dururken bu, ihracat satışlarında imalat kaynaklı başka bir keskin artışa rağmen oldu.

Kasım ayı özel sektör bordro rakamlarında dokuz ayın ilk artışını bildirirken iş yaratma büyük ölçüde hizmetlerle sınırlı kaldı. Mal ve hizmetler için alınan ortalama fiyatlar Kasım ayında sadece marjinal olarak arttı. PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit’ten Phil Smith şunları söyledi:

“Almanya’nın Kasım ayındaki yeni kilitleme önlemlerinin etkisi, Mayıs ayından bu yana iş faaliyetlerinin önemli ve en büyük ölçüde düştüğünü gösteren hizmet PMI verilerinde açıkça görülüyordu. Bununla birlikte, sonuçlar baharda görülene kıyasla çok daha sığ bir genel daralmaya işaret ediyor.

Fabrikadaki işten çıkarmalarda son zamanlarda yaşanan yavaşlama haberlerine hizmet sektöründe işe alımda artış olduğuna dair işaretlerin eşlik etmesiyle Kasım ayında işgücü piyasası için başka cesaret verici haberler vardı. Bununla birlikte, kapanmaya zorlanan bu sektörlerde kısa süreli çalışma programının artan kullanımı, en son anket sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.

Kilitleme tedbirlerinin Aralık ayına uzatılması, Alman ekonomisi için, tabii ki bazı sektörler için diğerlerinden daha fazla olmak kaydıyla 2020 için zor bir son olacağı anlamına geliyor. Aşılarda son zamanlarda kaydedilen ilerleme, tam iyileşme için hala uzun bir yol olmasına rağmen işletmelerin görünümünü aydınlatmaya yardım etti.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu