Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman GfK Tüketici İklimi 2020 Sonunda Karışık Ruh Halini Gösteriyor

Almanya'nın GfK tüketici iklimi göstergesi, uygulanan kısıtlamaların ciddi etkilerini karışık ruh haliyle gözler önüne seriyor.
Alman GfK Tüketici İklimi 2020 Sonunda Karışık Ruh Halini Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’nın GfK tüketici iklimi verisi, 2020’nin sonunda tüketicilerin ruh halindeki karışık tabloyu gösterdi. Ekonomik beklentiler ve satın alma eğilimi bir miktar artarken, gelir beklentileri kayıpları kabul etmek zorunda olduğuna işaret etti.

Almanya’da tasarruf eğilimi Aralık’ta belirgin bir şekilde artarken, GfK Ocak 2021 için -7,3 puanlık bir değer tahmin ediyor.
GfK Tüketici İklimi Ocak 2021
Kaynak: GfK

Bu yılın Aralık ayına göre 0,5 puan daha düşük olacak öngörülüyor. İkinci dalgada Almanya, enfeksiyon sayısında keskin bir artış gösteriyor. Sağlık sistemi aşırı yüklenme tehdidi altında. Kasım ayındaki kilitlenme ise henüz yeni enfeksiyonlarda beklenen azalmayı göstermedi.

Almanya’da daha sert önlemlerin kaçınılmaz olduğuna işaret eden veri, bunun daha fazla belirsizliğe neden olacağını da söylüyor. Bu belirsizliğin ise tüketici duyarlılığının tutarsız gelişimini ve bu ay tasarruf etme eğilimindeki artışı açıkladığı belirtiliyor.

GfK Tüketici Uzmanı Rolf Bürkl, “Tasarruf göstergesi şu anda tüketici iklimindeki art arda üçüncü düşüşten birincil derece sorumludur. Kilitlenme ve çoğu mağazanın kapanması ile tüketici güveni başka bir gerilemeye uğradı,” ifadelerini kullandı.

GfK eBUS anketinin sonuçları, Alman vatandaşlarının dörtte üçünden fazlasının salgının ülke için büyük veya çok büyük bir tehdit oluşturduğunu düşündüğünü gösterdi.
Almanya Tüketici İklimi Aralık 2020
Kaynak: GfK

Anketler Nisan 2020’nin ortalarında başladığından beri ölçülen en yüksek değerlere ulaştı. Vatandaşların neredeyse beşte biri ise tehdidin nispeten düşük olduğunu veya tamamen etkilenmemiş göründüğünü varsayıyor.

Tüketici ikliminin önümüzdeki haftalarda çok daha zor bir aşamayla karşılaşacağından korkulduğunu belirten Bürkl, “Kesinlikle ancak enfeksiyonların sayısı, zorlu kısıtlamaların tekrar gevşetilebileceği kadar azaldığında bir rahatlama veya iyileşme olabilir,” dedi.

Ekonomik beklentiler göstergesi ise düşüş eğiliminin durduğunu gösterirken, arka arkaya iki düşüşün ardından 4,6 puan artışla 4,4 puana yükseldi.
Almanya Koronavirüs Vakaları 21 Aralık 2020
Kaynak: Worldometer

Özellikle Almanya’nın önemli ticaret ortakları da şu anda ikinci enfeksiyon dalgasından etkilendiğinden, ekonomik duyarlılıktaki köklü bir iyileşmenin artık daha da erteleneceğinden korkuluyor. Bu nedenle Alman ekonomisi için son derece önemli olan ihracat gelişimi muhtelemen zor bir dönem geçirecek.

Anket 3 ve 14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildiği için kilitlenmenin olası etkileri henüz dikkate alınmadı. Ekonomik beklentilerin aksine gelir beklentileri kayıp gösterdi ve önceki veriden 3,6 puana düştü. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre 31 puan eksik bir veri elde edildi.

Çok sayıda perakende mağazasının kapatılmasının, önümüzdeki haftalarda kısa süreli çalışma sayısında gözle görülür bir artışa yol açması bekleniyor. Bunun, ilgili çalışanlar için bir gelir kaybına yol açabileceği düşünüyor. Ayrıca daha fazla şirketin iflas riski altında olmasından da korkuluyor. Sonuç olarak iş kaybetme korkusunda artış ve gelir beklentilerinde zorluk işareti alınabileceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu