Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Ekonomik Duyarlılık Endeksi Temmuz’da 63,3’e Geriledi

Temmuz ayının Alman ZEW raporu, Ekonomik Duyarlılık Endeksi’nin beklentilerin çok altında geldiğini gösterdi.
Alman Ekonomik Duyarlılık Endeksi Temmuz’da 63,3’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Büyük sanayi ve sigorta şirketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan Almanya ZEW raporunun Temmuz sayısı açıklandı. Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi bir önceki aya göre 63,3’e geriledi. Bu Ocak ayından sonra en düşük okumayı temsil etti.

Beklenti de 75,2 yönündeydi. Almanya için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, Mayıs ayında 21 yılın en yüksek seviyesi olan 84,4’ten Haziran 2021’de 79,8’e düşmüştü.

86’lık piyasa tahminlerinin oldukça altında kalsa da yine de çok yüksek bir seviyeyi işaretlemişti.
Almanya ZEW Endeksi Temmuz
Kaynak: ZEW

Almanya için ZEW Mevcut Koşullar Endeksi ise Haziran’da -9,1’e karşılık Temmuz’da 21,9’da gerçekleşti.

Ayrı olarak Euro Bölgesi ZEW Temmuz için Ekonomik Duyarlılık, önceki 81,3 ve 84,4’lük tahminlere kıyasla ay için 61,2’ye düştü.

ZEW Başkanı Achim Wambach; “Ekonomik gelişme normalleşmeye devam ediyor. Almanya için durum göstergesi koronavirüsle ilgili düşüşün açıkça üstesinden geldi. ZEW ekonomik duyarlılık göstergesi bir kez daha önemli ölçüde düşmüş olsa da, hala çok yüksek bir seviyede. ” dedi.

Finansal piyasa uzmanlarının, bu nedenle genel ekonomik durumun önümüzdeki altı ay içinde olağanüstü şekilde olumlu olmasını beklediklerini de belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu