Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resesyon Öngörmeyen Bakan Albayrak, Yılın İkinci Yarısında Toparlanma Bekliyor

Davos'taki zirveye katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şu anda resesyon öngörmediklerini belirtirken, yılın ikinci yarısında toparlanma olacağını söyledi. İşte konuşmasından önemli satırbaşları...
Resesyon Öngörmeyen Bakan Albayrak, Yılın İkinci Yarısında Toparlanma Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 49. Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Davos’ta bulunuyor. Toplantılara katılım sağlayan Albayrak, Daily Sabah ve Reuters’e konuştu. Bu sıralar en çok konuşulan konu olan resesyon ile ilgili bir öngörülerinin bulunmadığını söyleyen Albayrak, ekonominin bu yılın ikinci yarısında toparlanacağını belirtti.

Bakan Albayrak Daily Sabah’a yaptığı açıklamada, ekonomideki en önemli iki sorunun enflasyon ve cari açık olduğunu tekrarladı.

En Büyük Sorunlar Enflasyon ve Cari AçıkAlbayrak, “Türkiye’de yatırım yapan işletmeler, sadece Türkiye’de değil, daha geniş bölgede de fırsatları yakalayabiliyor,” dedi. Büyümenin yavaşlayacağı ve ardından önümüzdeki 3 yıl içinde yeniden yüzde 5 oranında potansiyel büyüme seviyesine yaklaşılacağını belirtti. Böyle bir süreç içinde olduğumuzu söyleyen Albayrak, büyüme kaynağının iç talepten dışa talebe döneceğini de sözlerine ekledi.

Ekonomideki en önemli sorunların enflasyon ve cari açık olduğunu dile getiren Albayrak, enflasyonla mücadelede para politikasının çok iyi bir iş çıkarttığını da ifade etti. Aynı zamanda kendilerinin de bağımsızlığına müdahale etmeden Merkez Bankası’na yardım ettiklerini söyledi.

Enflasyonu 2019 yılında yüzde 15 seviyesine indireceklerini söyleyen Albayrak, cari açıktaki azalma eğiliminin devam edeceğini dile getirdi.

Cari Açık Azalmaya Devam EdecekBakan Albayrak, net dış talebin büyümeye güçlü bir pozitif katkı sağlayacağını ifade etti. 2019 yılında cari açığın GSYİH’in yüzde 3’ü kadar olacağını belirtti. Aynı zamanda Yeni Ekonomi Programı‘ndaki hedefe ulaşılacağını da vurguladı. YEP kapsamında 2019 yılı için cari açık/GSYİH oranı yüzde -3,3 seviyesi olarak açıklanmıştı.

Albayrak konuşmasının devamında, şu an için bir resesyon öngörmediklerini belirtti ve yılın ilk bölümünde yeniden dengelenmenin devam edeceğini, ikinci bölümünde ise toparlanmanın gerçekleşeceğini söyledi. Albayrak, “YEP hedeflerine sadığız. Büyümede 2018 4. çeyrek ve 2019 1. çeyrek biraz daha zayıf olabilir. Bundan sonra daha güçlü toparlanma olacağı görülüyor,” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın işini iyi yaptığını söyleyen Albayrak, ne yapacaklarını bilmese de analitik bir titizlikle yapacaklarını dile getirdi.

TCMB İşini İyi YapıyorTek endişesinin küresel durgunluk olduğunu belirten Albayrak, küresel ticaretin daralmasına ve dış konjonktürel zorluklara dikkat çekti. Reuters’e yaptığı açıklamalarda, 2019 için büyüme hedefinin yüzde 2,3 ve bu seviyenin halen ulaşılabilir olduğunu belirtti. Tepe noktasının görüldüğü enflasyonda hedefleri, TCMB ile bağımsız ama yakın işbirliği ile gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Mali disiplinden geçmişte de olduğu gibi seçim dönemlerinde bile taviz verilmeyeceğine dikkat çeken Albayrak, “Sözüme güvenin, mali disiplinden taviz yok,” sözlerini kullandı. Ekonomiyi canlandırmak için bazı adımlar atıldığını ama bunun mali disiplinden veya hedeflenen genel çerçeveden vazgeçmek anlamına gelmediğini ifade etti.

Güçlü dış talep gördüklerini söyleyen Albayrak, turizmin güçlenmeye devam edeceğini de vurguladı.

Turizm Güçlenmeye Devam EdecekOcak ayı rakamlarını hatırlatan Bakan, “Turizmde geçen yılın güçlü büyümesinin üzerinde yüzde 20 artış olduğunu gösteriyor. Bu faktörler, iç talepteki yavaşlamanın dengelenmesine yardımcı oluyor. Bu noktada yüzde 2,3 büyüme hala ulaşılabilir durumda,” ifadelerini kullandı.

Albayrak göreve geldikleri zaman üç temel kaygıları olduğundan bahsetti ve bunları “Enflasyonu kontrol edebilecek miyiz, cari açığı durdurabilecek miyiz ve özellikle geçen yılın ilk yarısında meydana gelen fazla harcamayı azaltabilecek miyiz?” şeklinde açıkladı. Devamında tüm bu konularda başarılı olduklarını belirtti.

“Tam tasarruf modundayız” diyen Albayrak 2019 yılında da hedeflere kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi.

Tam Tasarruf ModundayızEkonomik aktiviteyi desteklemek, kırılgan kesimleri ve işleri korumak, yüksek katma değerli üretimi desteklemek için finansal koşulları kolaylaştırmak için bazı önemlemler aldıklarından bahsetti. Ama bunların daha geniş politikalardan sapma anlamına gelmediğini de vurguladı.

Ekonomiyi desteklemek için atılan adımların ‘hedeflere ulaşmak için ince ayar’ olduğunu söyleyen Albayrak, “İstihdam tabanını ve üretim tabanını korumak için bazı sektörlere seçici, zamanlıca ve ölçülü mali teşvikler uyguluyoruz. Mali disiplinden tavize gelince, sözüme güvenin; gerçekleşmeyecek… Mali disiplin, ekonomi politikamızın ana dayanağı olmaya devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu