Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ağustos’ta İnşaat Dışındaki Sektörel Güven Endeksleri Aylık Bazda Yükseldi

TÜİK verilerine göre Ağustos ayında hizmet sektörü güven endeksi kayda değer toparlanma gösterirken, inşaatta zayıflama kaydedildi.
Ağustos’ta İnşaat Dışındaki Sektörel Güven Endeksleri Aylık Bazda Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2020 dönemine ait sektörel güven endeksleri sonuçlarını açıkladı. Coronavirüs salgını nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılması ve hükümetin sağladığı mali destekler, sektör endekslerinde toparlanma sağladı.

Özellikle hizmet sektöründe belirgin bir artış olurken, perakende ticarette de toparlanma oldu. Öte yandan inşaat sektörü güven endeksi geriledi.

Söz konusu dönemde bir önceki ayın verileriyle kıyaslandığında en yüksek artış hizmet sektöründe gerçekleşti.
Ağustos Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayında 66,7 olan hizmet sektörü güven endeksi Ağustos’ta %5,7 artışla 70,5 değerine yükseldi. Son üç aylık değerlendirmelere göre iş durumu beklenti endeksi %15,9 artışla 63,2, hizmetlere olan talep endeksi %12,3 artışla 62,0’a yükseldi.

Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise %4,6 düşüşle 90,3’ten 86,2’ye geriledi. Gelecek üç aylık döneme ilişkin satış fiyatları beklentisi endeksi 107,5’e, toplam çalışan sayısı beklenti endeksi 91,8’e çıktı.

Bir önceki aya göre %0,2 artış gösteren perakende ticaret sektörü güven endeksi 94,6’dan 94,9’a çıktı. Bunun altında yer alan son üç aylık iş hacmi satışlar endeksi %14,5 artışla 79,7 oldu.

Öte yandan %2,2 azalan mevcut mal stok seviyesi alt endeksi 108,1’e geriledi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi endeksinde de %6,8 düşüş olurken, 96,8 değerini aldı.

Ağustos ayında inşaat sektöründeki faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerin başında finansman sorunları yer aldı.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi Geriledi
Kaynak: TÜİK

Bir önceki aya göre gerileyen inşaat sektörü güven endeksi 85 değerini aldı. Bunu oluşturan alt endekslerden alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %5,2 azalarak 70,0 oldu. Benzer şekilde gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan beklenti endeksi de %0,1 azalarak 99,9’a geriledi.

Yapılan değerlendirmelere göre girişimlerin %34,4’ü bu ay faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını söyledi. %65,6’sı faaliyetlerini kısıtlayan en az bir faktör olduğunu bildirdi. Temmuz ayında %38,2’lik, Ağustos’ta %40,1’lik kesim finansman sorunlarının faaliyetlerini engellediğini belirtti.

Geçen ay %31,9 olan talep yetersizliği ise bu ay %31,5 oldu. Ağustos ayında girişimlerin %20,3’ü diğer faktörleri faaliyetlerini kısıtladığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu