Yatırım yapmaya başla!

Afrika Ülkeleri Daha Derin ve Şeffaf Finansal Piyasalar Kuruyor

OMFIF tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Afrika ülkeleri finansal piyasalarını geliştiyor ve önemli ilerlemeler kaydediyor.
Afrika Ülkeleri Daha Derin ve Şeffaf Finansal Piyasalar Kuruyor

Resmi Para ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF) tarafından yapılan yeni bir araştırma göre; Afrika ülkeleri, finansal piyasalarını yeni ürünler, düzenleyici gelişmeler ve daha duyarlı ekonomik politikalar konusunda geliştirmede önemli ilerlemeler kaydediyor.

Absa Afrika Finansal Piyasalar Endeksi’nin üçüncü yinelemesi, kıtada değerlendirilen 20 ülkenin 13’ünün şu anda 50’den fazla puan aldığını gösterdi. Toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapılıyor.

Botsvana, Kenya ve Namibya 2018/19 mali yılında bu safhalara katılarak, sermaye piyasalarının hızla geliştiğini göstermektedir. Ülkeler; piyasa derinliği, dövizlere erişim, piyasa şeffaflığı, vergi ve düzenleyici ortamlar, yerel yatırımcıların kapasitesi, makroekonomik fırsat ve uluslararası yasal standartların benimsenmesi ile ölçülür.

Pan-Afrika bankası Absa’da araştırma başkanı Jeff Gable, gazetecilere verdiği demeçte, endeksin listedeki ülkelerdeki politika yapıcılar tarafından ortak bir yaklaşım geliştirmeye başladığını söyledi.

Ülkelerin Bu Konudaki Performansı Artıyor

Ülkelerin Bu Konudaki Performansı Artıyor20 ülke genelindeki toplam ortalama puan, 2017’deki 49,6 seviyesinden 52,7’ye yükseldi. Ülkeler piyasa şeffaflığı, vergi ve düzenleyici ortam kategorisinde ortalama olarak en güçlü performansı gösterdi.

“Bu ülkeleri ülke içinde tartışmalar yapmak için bir araç olarak görmeye başlıyoruz,” diyen Gable, endeksin amacının ekonomik ve pazar rehberliği için kıtanın dışına bakan Afrika halklarının geleneksel deneyimlerinden uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Gable, “Singapur’un finansal piyasaları bu şekilde gelişti. Bu, bana Bostwana’da finansal piyasalarımın nasıl geliştiği hakkında ne söylemeli? Bu her zaman açık değildir, ancak Botswana Güney Afrika’dan öğrenebilir, Güney Afrika Kenya’dan öğrenebilir, Kenya ise Gana’dan öğrenebilir,” ifadelerini kullandı.

Angola Menkul Kıymetler Borsası İcra Direktörü Akiules Neto, endeksin ülkenin makroekonomik istikrarı teşvik etmek amacıyla reform planlarını tasarlamasına yardım ettiğini belirtti.

2019 raporundaki güçlü bireysel performanslar açısından Mısır, ilk kez makroekonomik fırsatta en yüksek puanı elde ederek Güney Afrika’yı aştı. Bu, Kahire’nin IMF reform programını tamamlamasının ardından, takipteki kredilerdeki düşüş ve güçlü raporlama şeffaflığı ile birlikte istikrarlı ekonomik ve ihracat büyümesinden kaynaklandı.

Güney Afrika, pazar derinliği ve yerel sermayenin mevcudiyeti nedeniyle genel olarak en üst sırada yer aldı.

Sermaye Yakalamak

Sermaye YakalamakGable, Afrika ülkelerinin denizaşırı yatırımcılardan sermaye çekmek için gerçek bir fırsatı kaçırdıklarını söyledi. Afrika’daki trilyonlarca Euro ve Pound ile negatif getirilere yatırılan dolar cinsinden hikayeleri dinlemenin utanç verici olduğunu belirtti.

Gable, “Aynı zamanda kıtada uygulamaya konacak tasarruflar olduğunu ve çoğu zaman bu tasarrufların biçimsel sisteme girmenin çok kolay olmadığını veya daha kötüsünü tanımadığını kabul etmekle de ilgilidir. Kıtadaki Afrika sistemlerini ve zengin tasarruf sahiplerini atlayarak Gilts, Bunds, ABD Hazineleri satın alıyorlar. Bu, tasarruf için sahip olduğumuz ihtiyaçlar ve kıtadaki yatırım yapılabilir fırsatlar olduğunu düşündüğümüz şeyler için şaşırtıcı,” ifadelerini kullandı.

Şu anda endeksin alt sıralarında yer almasına rağmen sermaye piyasaları çok erken bir gelişme aşamasında olduğunan Absa ve OMFIF araştırmacıları, Etiyopya’nın 2020 yılına kadar borsa açma planlarının açıklanmasının ardından önemli ilerleme kaydetmesini bekliyorlar. Doğu Afrika ülkesi, hızlı ekonomik büyüme yaşıyor, ancak finansal piyasalar altyapısında hala eksik.

İlerleme Belirtileri

İlerleme BelirtileriAfrika, ülkenin finansal piyasalarının büyümesini artırmak gibi, son 18 ayda benzer bir dönüm noktası piyasa gelişmelerini ve politika değişikliklerini gördü.

Gable, “Nijerya geçen günlerde ilk 30 yıllık tahvilini yayınladı ve verim eğrisini dört kat fazla aşan önemli ölçüde uzattı. Namibya’nın ilk yeşil bonolarını başlattığını, Seyşel Adaları’nın okyanus ortamının korunması için ilk mavi bonolarını başlattığını gördük,” ifadelerini kullandı.

Başka yerlerde Angola, ilk halka arzını devlete ait birden fazla teşebbüsün özelleştirilmesini izleyen aylarda bekliyor. Mauritius, elektronik devlet tahvil alım satım sistemini başlattı. Fildişi Sahili tarımsal emtia borsası geliştiriyor.

Kamerun Douala Borsası bölgesel borsa Bourse des Valeurs Mobilières ile l’Afrique Centrale arasında birleşti ve Dar es Salaam Menkul Kıymetler Borsası, Dünya Borsalar Federasyonu’nun tam üyesi oldu.

Politika cephesinde, Ruanda merkez bankası para arzını yönetmek yerine faiz oranlarıyla yüzde 2 ila 8 arasında enflasyonu hedeflemeye yönetldi. Mısır, bankaların asgari sermaye ihtiyacına 10 kat artış önerirken, Gana Bankası, ticaret uygulamalarını düzenlemek ve geliştirmek için Interbank Forex Piyasası Kuralları’nı yayımladı.

2017 yılında başlayan endeks, yatırımcıları ve ülkelerin küresel gelişmeleri ele alma kabiliyetini kısıtlayan katı döviz rejimlerinin tuzaklarına dikkat çekti ve değerlendirilen birçok ülke daha fazla şok emilimi ile daha esnek oranlara geçti.

Absa’nın bölgesel operasyonlarının global pazarlar başkanı olan George Asante, “Afrikalı politika yapıcılar arasında bulgulara tepki verme konusunda ortak bir çaba sarf edildi. Endeks, politika yapıcılar gibi güçlü bir barometre haline geliyor ve kendini finanse edebilecek bir Afrika’nın kurulmasında rol oynuyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum