Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’lilerin Ekonomik Güveni Halen Düşük Seviyelerde

Koronavirüsün merkez üssü olmaya devam eden ABD’deki ekonomik güven, yeniden açılışa rağmen eski haline dönmüyor. İşte detaylar;
ABD’lilerin Ekonomik Güveni Halen Düşük Seviyelerde
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 7,6 milyonu aşan vaka sayısı, ABD’de 2 milyonu geçti. Ülkede 116 binden fazla kişinin ölümüne yol açan virüsün ekonomik bilançosu da oldukça ağır ilerliyor.

İkinci okumada yüzde 5 daralma kaydeden ABD ekonomisi için hem yurt içi hem de uluslararası kuruluşlardan rekor düşüş tahminleri geliyor.

Bununla birlikte yapılan anketler de Amerikalıların ekonomiye dair beklentilerinin giderek karardığını gösteriyor. Gallup’un anketi onlardan bir tanesiyken sonuçlar, ABD’lilerin ülke ekonomisi değerlendirmelerinin Mart ve Nisan’da düştükten sonra Haziran başında iyileşmediğini ortaya serdi.

28 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılan son anket, Mayıs istihdamının işsizlikte beklenmedik bir düşüş olduğunu göstermesinden sonra geldi.
ABD İşsizlik Mayıs Geriledi
Kaynak: Trading Economics

Ankete göre, ABD’lilerin yüzde 23’ü, mevcut ekonomik koşulları mükemmel veya iyi olarak değerlendirirken bu oran Gallup’un geçen ay koronavirüs pandemisi sırasında kaydettiği en düşük değere bağlı kaldı. Amerikalıların yüzde 33’ü ekonominin iyileştiğini söyledi ki bu geçen ayın yüzde 22’sine göre artış kaydetti.

Son ankette daha çok Amerikalının ekonominin gelişmekte olduğuna inanmasının, Anma Günü’nden bu yana çoğu eyalette ticaretin kısmen yeniden açılmasını yansıtabileceği dile getirildi.

Yine de Amerikalıların ekonomiyi geri dönüşün eşiğinde hissettiklerini söylemek için hala çok erken olduğu vurgulandı.
Amerikalılar Ekonomi Koşulları İyileşiyor %33
Kaynak: Gallup

Çünkü üçte biri ekonominin iyileştiğini söylese de çoğunluk durumun kötüleşmeye devam ettiğini savundu.

Öyle ki ekonomistler bu hafta ABD ekonomisinin resesyona ilerlediğini ilan etmeden önce bile, Amerikalıların %71’i ekonominin resesyonda ya da depresyonda olduğunu düşünüyordu. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) ABD’nin aslında Şubat’ta resesyona girdiğini açıklamıştı.

Amerikalılar Ekonomi Değerlendirme 2007-2009 Resesyonu Değerlendirmeleri
Kaynak: Gallup

Anketin iyimser tarafına gelindiğinde ise Gallup’un hem 1991 hem de 200-2009 resesyonlarında şimdikinden çok daha kötü değerlendirmeler kaydettiği görüldü. Örneğin bugün zayıf olarak görülen yüzde 36’ya kıyasla, 2007-2009 resesyonu boyunca %73’lük zirve de dahil oran yüzde 50’nin üzerindeydi.

Yani şu an ekonomiye dair iyimserliğin 2008 krizindekine kıyasla daha yüksek olduğu açıkken, tam bir iyileşmenin gerçekleşmediği söylenebilir. Kaldı ki bu düşünce, yapılan tahminlere bakıldığında gayet makul görünüyor. Mesela bu hafta FED’den gelen iyimser tahmin dahi, ekonominin rekor daralma yaşayacağına işaret etti.

GSYİH’nin %6,5 daralırken işsizliğin %9,3 düşeceğini öngören FED, bu rakamlarla diğer birçok kurumdan daha iyimser tablolar çizdi. Zira OECD, ABD için tek dalga olması durumunda yüzde 7,3; ikinci dalga olması durumunda ise yüzde 8,5’lik daralma tahmininde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu