Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li CEO’ların Ticaret Savaşına Tepkisi: Trump Aptal & Onu Durdurmalıyız

Jim Cramer, CEO’ların ticaret savaşına tepkisini ikiye ayırarak bazılarının Trump’ın aptal olduğunu düşündüğünü, diğerlerininse onu durdurmak istediğini söyledi.
ABD’li CEO’ların Ticaret Savaşına Tepkisi: Trump Aptal & Onu Durdurmalıyız
Yorum

Mad Money programının ünlü sunucusu Jim Cramer, Cuma günü yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Amerikan CEO’larının yükselen ticaret savaşına ve aksayan Çin ticaret görüşmelerine tepkilerinin, Trump’ın aptal olduğu görüşüyle onu gerçekten durdurabilecekleri görüşü arasında değişkenlik gösterdiğini söyledi.

“Trump’ın aptal olduğunu ve bunun kötü olduğunu ve seçimde gideceğini düşünen bazı CEO’lar var. Aynı zamanda –ne olduğunu biliyorsun, bunun olmasına izin vermeyeceğiz- diyen CEO’lar var. Ayrıca yıllardır Çin’e girmeye çalışan ama asla izin alamayan CEO’lar var ve onlar yükselen şirketler” dedi.

Cramer Cuma günü ayrıca Trump’ın ticaret konusunda Çin’le samimi görüşmeler istemediğini çünkü onlara karşı avantajlı olduğunu düşündüğünü ve böylece yeniden seçileceğini hissettiğini belirtti.

Trump Çin Samimi Ticaret Müzakere İstemiyor Yüksek tarifelerin sonunda ABD şirketlerine, özellikle de Çin’e çok fazla maruz kalanlara zarar verebileceğinden endişe duyulurken, hisse senetleri kayıplarının çoğunu Perşembe akşamına kadar telafi etmişti. İşte bu noktada da Cramer; “Neden herkes Trump’ın Çin hamlelerine bu kadar şaşırıyor? Onun daha net olabileceğini sanmıyorum. Trump açıkça, ‘dinleyin, önceki başkanların yaptıklarını yapmayacağım’ diyor” dedi.

Ayrıca ünlü kişilik, Trump’ın Amerikan şirketlerinin Çin ile iş yapmalarını istemediğini söyleyerek; “Trump onları 5G’de önümüze geçirecek ve Çin’i askeri olarak daha iyi hale getirecek hiçbir çaba istemiyor” dedi.

Trump Amerikan Şirketlerin Çin İş Yapmasını İstemiyor Kendisi geçen hafta verdiği bir demeçte de Washington ve Pekin arasındaki ticaret çatışmalarını izledikten aylar ve aylar sonra Amerikan şirketlerinin Çin risklerini azaltmadıklarını ve bu nedenle yalnızca kendilerini suçlayabileceklerini söylemişti. Firmaların Çin’den ayrılmak için bir yıl zamanlarının olduğunu ve bunu yapmamalarının sadece kendi suçları olduğunu savunan Jim Cramer şu sözlerle görüş bildirmişti:

“Konuştuğum insanlar, yüzde 3.2’lik GSYİH ve yüzde 3.6’lık işsizlik olmak üzere iki sayının her şeyi belirlediğini söyledi. İşte o zaman işler değişti. Başka bir deyişle, Çin biraz daha sert oynadı ama konuştuğum insanlar ellerini abarttıklarını söyledi. ABD ekonomisinde elimizdeki rakamlar göz önüne alındığında, ellerine fazla güvendiler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu