Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Son Açıklanan Verileri Bullard’ın Toparlanma Umutlarını Siliyor

ABD'nin son açıklanan verileriyle birlikte bazı gerçekler daha net görülürken, "V" şeklinde bir toparlanmanın söz konusu olup olmadığı yeniden kafaları karıştırdı.
ABD’nin Son Açıklanan Verileri Bullard’ın Toparlanma Umutlarını Siliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs dünyanın her yerinde korkutucu tablolara işaret etse de durum ABD’de biraz daha vahim. Son rakamlara göre ülkede 26 bini aşan ölü sayısı ve 614 binin üzerindeki vakayla listedeki yerinden ayrılmıyor. Çaresiz kalan vatandaşlar, hükümetten destek bekliyor. Fakat açıklanan teşvik paketlerine rağmen ekonominin iyileşmesi çok zor görünüyor.

Kapanması zor yaralarla kanayan ekonomi, uzmanların gündeminde sıkça yer alıyor. Gerek Amerikan Merkez Bankası (FED) yetkilileri gerekse hükümetten gelen açıklama ve öngörüler, şu durumda büyük önem taşıyor. Ülkedeki işletmeler kriz sonrası olası toparlanmaya nasıl ayak uyduracaklarını düşünmeye başladı.

Yakın zaman önce Minneapolis FED’den Kashkari, ABD ekonomisi için “V” şeklinde toparlanmanın zor olduğunu açıklamıştı.

Kashkari Ekonomik Toparlanma ZorSalgından dolayı kilitlenen ekonomiyi ele alan Neel Kashkari, art arda açıklanan teşvik programlarına rağmen toparlanmaya sıcak bakmadığını açık bir ifadeyle açıklamıştı. Hastalık için geçerli bir ilaç bulunana kadar ekonomik kapanmaya göz yummak gerektiğini söyleyen yetkili, aslında haksız sayılmazdı.

Zira ABD’de bugün açıklanan Mart ayı perakende satış verileri 1992 yılından bu yana görülen en sert düşüşü gösterdi. Beklentilerin üzerinde düşüş kaydeden rakamlar, %8’lik düşüş tahminlerine rağmen %8,7 geldi. Yıllık bazdaki düşüş ise %6,2 idi.

Ekonomide çöküş kanıtları yalnızca bununla da sınırlı kalmadı. Perakendenin hemen ardından gelen ABD sanayi üretim verileri Mart ayında 1946 yılından bu yana görülmüş en sert düşüşü kaydetti. %5,4 gerileyen sanayi üretimi, virüsün tepe noktasına tırmandığı Mart ayında beklentileri geride bıraktı. %4 olan beklentiler belli ki daha iyimser bi bakış açısını baz almıştı.

Mart ayı sanayi üretim verisine ilişkin tabloda da görüldüğü gibi verinin uzun bir zamandan sonra ilk kez bu derece düşüş kaydettiği görülüyor.

ABD Mart Ayı Sanayi Üretim Grafiği
Kaynak: Investing

Açıklanan verilerin gösterdiği tehlikeler değerlendirildiğinde Kashkari’nin yorumlarını yansıtan “V” toparlanması zor olabilir. Buna karşın St. Louis Fed Başkanı James Bullard ekonominin iyileşmesinin riskin nasıl yönetildiğine bağlı olduğu şeklindeki düşüncesi, daha az karamsarlık barındırıyor.

Tarihte ilk kez böyle bir ekonomik bunalım görüldüğünü de kabul eden Bullard, bu yılın ikinci yarısı için umut ışıklarını yakmıştı.

Bullard Ekonomik Toparlanma AçıklamasıFakat görülüyor ki ekonominin eski haline dönmesi sanıldığı kadar kolay olmayacak. FED’in daha önce benzeri görülmemiş bir çabaya girerek harekete geçmesi de göz önüne alındığında, duyulan endişeler pek de haksız görünmüyor. Bundan sonraki günlerde salgının seyri yine pür dikkat izlenecekken Trump’ın alacağı her türlü karar da önem arz ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu