Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Venezuelalı PDVSA’ya Yeni Yaptırım Kararı Aldı

ABD, elde edilen gelirin Maduro hükümeti tarafından kullanılmasını engellemek amacıyla Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.
ABD Venezuelalı PDVSA’ya Yeni Yaptırım Kararı Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Venezuela petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım uygulama kararı alındığını duyurdu. Bu kararın PDVSA’dan elde edilen gelirin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya gitmesini engellemek için alındığı açıklandı. Dev petrol şirketinin ABD’deki tüm mal varlığının dondurulduğu bildirilirken, Amerikalı kişi ve şirketlerin PDVSA ile iş yapmasının yasaklandığı söylendi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Venezuela halkının demokrasilerini yeniden kazanma çabalarını desteklediklerini aktardı.

Mnuchin yaptığı açıklamada ABD olarak Venezuela Ulusal Meclisi ve Venezuela halkının demokrasilerini yeniden kazanma çabalarını desteklemek için tüm ekonomik araçları ve diplomatik yöntemleri kullanmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA’ya yaptırım kararının buradan elde edilen gelirin Maduro tarafından yönetilmesini engellemek için alındığını söyledi. Bu sayede gelirlerin Venezuela halkı için bir nevi koruma altına alınmış olacağını anlattı. Söz konusu yaptırımın ise ancak yönetimin Maduro’dan Geçici Başkan Guaido’ya geçmesiyle kaldırılacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Venezuelalı 4 valiye yaptırım kararı açıklamasını iletti.

15 Şubat tarihinde ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi; PDVSA Genel Müdürü, Ulusal İstihbarat Servisi Başkanı ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Koruma Müdürü’nün de aralarından bulunduğu 5 Venezuelalı yetkiliyi yaptırım listesine aldığını bildirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkeye yollanan insani yardımın girmesini engellemek ve Venezuela halkına zarar veren yolsuzluklara bulaşmaları gerekçesiyle 4 valiye yaptırım uygulandığı ifade edildi.

Zulia, Carabobo, Apure ve Vargas valilerine uygulanan yaptırımlara ilişkin, ABD’nin Venezuela halkının gereksiz yere acı çekmesine sessiz kalınmayacağı söylendi. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu yaptırımların kalıcı olmadığını, Maduro yönetiminin tavrını değiştirmesine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu