Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Venezuela Gerginliği Petrol Fiyatlarının Yükselmesine Neden Oldu

ABD’nin Venezuela’daki Nicolas Maduro hükümetini meşru olarak tanımaması ile başlayan gerginlikler, petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.
ABD-Venezuela Gerginliği Petrol Fiyatlarının Yükselmesine Neden Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Venezuela’da zor günler şiddetini artırarak devam ediyor. Şimdi de hükümet karşıtı protestolar şeklinde başlayan ve daha sonra Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişimine kadar uzanan gösterilerde ölü sayısının arttığı belirtildi. Muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından birçok soruna yol açmıştı.

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elinde olan Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido, mitingde geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

Juan Guaido Geçici Devlet BaşkanıBaşta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler ise Juan Guaido’yu devlet başkanı olarak tanımıştı. Türkiye, Rusya, Meksika, Küba, Çin ve Bolivya ise Maduro hükümetine desteklerini iletti. Venezuela’nın seçilmiş resmi Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise ülkede adli yılın açışına başkanlık etmek için Yüksek Adalet Mahkemesi’nin önüne geldi.

Maduro yaptığı açıklamasında hiçbir şekilde istifa etmeyeceğini dile getirdi ve ABD başta olmak üzere görevi bırakmasını isteyen pek çok ülkeye rest çekmişti. Maduro’nın şu anda başkanlık yaptığı hükümetin görev süresinin dolacağı 2025 yılına kadar halkın çoğunluğunun istediği yönde yönetmeye devam edeceğinin garantisini de verdi.

Maduro, ABD ile diplamatik ve siyasi ilişkilerin kesilmesinin, iki ülke arasındaki petrol ticaretini etkilemeyeceğini dile getirdi.

Maduro Petrol Ticareti EtkilenmeyecekDün akşam saatlerinde Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Maduro, petrol ticaretini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki sorulara, “ABD ile ilişkilerimiz çok yönlü. Biz, ABD hükümeti ile diplomatik ve politik ilişkileri kestik. Ancak diğer ilişkilerimiz devam edecek. Eğer patates almak isterlerse patates satarız. Petrol almak isterlerse petrol. Eğer hiçbir şey satın almak istemezlerse de satmayız,” ifadelerini kullandı.

Maduro birkaç gündür yaşanan gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ilişkileri kestiğini açıklamış ve Venezuela’daki ABD’li diplomatlara ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre vermişti. Dolayısıyla bu gelişmelerin, petrol konusunda ne gibi değişimlere neden olacağı merak ediliyor. Maduro’nın iyimser açıklamalarına karşın endişeler henüz dinmiş değil.

ABD medyasında iki ülke arasında iplerin kopmasından endişe edildiği ve ABD ham petrol vadeli işlemleri ile Brent petrolün yükseldiği haberleri yer aldı.

ABD Ham Petrol Vadelileri YükseldiKüresel gösterge olan Brent petrolü, haftanın son işlem gününde 36 sent artışla 61,45 dolar seviyesine yükselirken, ABD ham petrol vadeli işlemleri, varil başına 48 sent yükselerek 53,61 dolardan alıcı buldu. Ham petrol CFD’si ise haftayı yüzde 0,75 artıda 53,13 dolardan kapattı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol ambargosu dahil Maduro hükümetine yönelik daha fazla yaptırım uygulamayı düşündüğü bilgisi alındı.

Trump Petrol Ambargoları UygulayacakUzmanlar, Venezuela’ya olası petrol yaptırımlarının ABD rafineleri için elzem olan ham petrol kaynağını keseceğini, bu nedenle ABD’yi daha fazla vurabileceği yorumlarını yapıyorlar. ClipperData’daki ticari ürün araştırma müdürü Matt Smith “Eğer ABD bu yaptırımları Venezuela’ya uygularsa kendisini yaralar,” ifadelerini kullandı.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin istatistiklerine göre; Venezuela’nın petrol üretimi keskin bir şekilde düşmesine rağmen, Ekim ayında ABD’ye günde 506 bin varil petrol sevkiyatı yapıldı. Kanada, Suudi Arabistan ve Meksika’dan sonra Venezuela, ABD’ye en çok ham petrol gönderen 4. ülke konumundu.

Son yıllarda ABD’nin petrol üretiminin artmasına rağmen kendine yetecek seviyede olmadığı biliniyor. Körfez bölgesindeki rafinerilerinin sadece ABD’de üretilen kaya petrolü üzerine çalışamayacağına, benzin, jet yakıtı ve diğer ürünlerin seri üretimi için Venezuela’dan gelecek ucuz ve ekstra ağır ham petrole ihtiyaç duyduğu biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu