ABD ve Kuzey Kore Gerilimi Altına Yaradı

Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan füze gerginliği küresel piyasalarda jeopolitik risk algısı yaratırken altın fiyatlarının yükselmesini sağladı.

ABD ve Kuzey Kore arasında başlayan füze gerilimi her geçen gün hararetini artırarak büyüyor. Olayları kısaca hatırlatacak olursak; Kuzey Kore ABD’nin Pasifik Okyanusu’nda yer alan Guam topraklarını füze ile vuracağını söylemişti. Başkan Trump, Kore’nin tehdit etmekten vazgeçmesini aksi halde oldukça öfkeli bir karşılık vereceklerini belirtti.

Tüm dünyanın nefeslerini tutarak izlediği olayda akıllarda hep acaba bu gerilimin sonu savaşa gider mi sorusu yer alıyor. Guam’ı Ağustos ayının ortalarında vurma emri alan Kuzey Kore ordusu; “Planımızı yapacağız ve Guam’ı vurmak için Başkomutanımızın emrini bekleyeceğiz” dedi.

Altın fiyatları, ABD ve Kuzey Kore geriliminin etkisiyle kazançlarını yükseltti ve iki ayın en yükseğine yaklaştı.

İki ülke arasında yaşanan jeopolitik gerginlik şu anda tüm dünyanın odağında. ABD hisseleri düşüşünü ikinci güne taşıdı, dolar değer kaybederken altın yükselişe geçti. Spot altın 1.277 dolara çıkarak, 8 Haziran’dan bu yana geldiği en yüksek seviyeyi gördü. Saat 12:00 itibariyle ise 1.278 dolardan işlem görüyor.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma, altının Donald Trump ve Kim Jong-Un’un tehditkar sözlerinden faydalandığını ifade etti.

Sharma, altının bu kaostan faydalanarak yükseldiğini belirtirken, aynı zamanda FED’in bilanço küçültmeye başlamasının ve ABD’nin güçlü tarım dışı istihdamının etkisiyle baskılanacağını da sözlerine ekledi.

Dün 143-145 lira arasında gidip gelen altının gram fiyatı, sabah saatleri itibariyle %0,3 artışla 145,7 lira seviyesine çıktı.

İstanbul Kapalıçarşı’da çeyrek altın 239 lira, Cumhuriyet altını ise 976 liradan satılıyor. AA Finans analisti İslam Memiş; ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan füze gerginliğinin piyasalarda jeopolitik risk yarattığını ve yatırımcıların her zaman güvenli liman olarak gördüğü altına yöneldiğini belirtti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı