Yatırım yapmaya başla!

ABD Çalışanlarının Türk Varlıklarına Yatırımını Yasaklayan Tasarı Veto Edildi

Kaliforniya'da Ermeni iddiaları gerekçesiyle kamu çalışanlarının emeklilik fonları ile Türk varlıklarına yatırımını yasaklayacak tasarı Vali Brown tarafından veto edildi. İşte detaylar;
ABD Çalışanlarının Türk Varlıklarına Yatırımını Yasaklayan Tasarı Veto Edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Ermeni iddiaları gerekçe gösterilerek kamu çalışanlarının emeklilik fonları ile Türkiye’nin finansal araçlarına yatırımını yasaklamayı öngören tasarı yasama organlarından geçti. Buna karşın Vali Jerry Brown son gün tasarıyı veto ederek şaşırttı. Ermeni iddialarının Türkiye tarafından kabul edilmemesi gerekçesi ile bu yasağın koyulması kararı alınmıştı. Yasama organlarından geçen karar, Vali’nin vetosuna takıldı.

Tasarı, Ermenilerin yoğun yaşadığı Kaliforniya’da Eyalet Temsilciler Meclisi’nin Ermeni üyesi Adrin Nazarian tarafından sunulmuştur.

Tasarı Adrin Nazarian Tarafından Sunuldu

Tasarı meclisteki yasal süreçlerden geçti; ama yasalaşması için gereken son aşamada onay alamadı. Tasarı onay bekleyen tasarıların imzalanması veya veto edilmesi için son gün olan 30 Eylül 2018 tarihinde Vali Jerry Brown tarafından veto edildi. Tasarı, 1915 olaylarına bağlı olarak Ermeni iddiaları temelinde, iddiaların Türkiye tarafından kabul edilmemesi gerekçe gösterilerek hazırlandı.

16 Mart 2017 tarihinde Kaliforniya eyalet meclisine sunulan AB-1597 sayılı tasarı, Türk finansal varlıklarına yatırımı yasaklamayı öngörüyordu.

AB-1597 Sayılı Tasarı Eyalet Meclisine Gönderildi

Tasarı, Kaliyorniya eyaleti kamu çalışanlarının emeklilik fonlarınca Türkiye tarafından piyasaya sunulan veya yönetilen finansal araçlara yatırım yapılmasını yasaklamayı öngörüyordu. Eyalet meclisine 2015 ve 2016 yıllarında da benzer yönde karar tasarıları sunulmuştu. Ama bunlar Türkiye’nin girişimleri sonucunda eyaletin o yıllara ait yasama takvimi içinde Genel Kurul’a getirilememiş ve gündemden düşmüştü.

2017 yılında sunulan tasarı ise Genel Kurul’da 1 Haziran 2017 tarihinde kabul edilmiş ve eyalet senatosuna gönderilmişti.

Genal Kurul Senatoya Gönderdi

Senato, Kamu Çalışanları ve Emeklilik Komitesi’nin 10 Temmuz 2017 tarihli toplantısı öncesinde, tasarıyı sunan Eyalet Meclisi üyesi Adrin Nazarian, yeteri kadar destek toplayamayacağını düşünerek tasarıyı geri çekmişti. Ardından Nazarian birkaç değişiklik yaparak 11 Haziran 2018 tarihinde yeniden tasarıyı komiteye sundu.

25 Haziran 2018 tarihli toplantıda ele alınan konu, “yatırımların yasaklanmasının ancak federal hükümet tarafından 1915 olayları konusunda Türkiye’ye yönelik bir tutum belirlenmesi ve bu çerçevede yaptırımlara başvurması halinde uygulanması” olarak yapılan değişiklik ile kabul edildi. Bu şekilde doğrudan yatırım yasağı yerine bir koşula bağlanarak Kaliforniya kamu emeklilik fonlarının buna bağlı olarak önlem almasını mümkün kılacaktır.

Bu şekilde sevk edilen tasarı, Kaliforniya Eyaleti Senatosu Yargı İşleri Komitesi’nden 26 Haziran 2018’de geçti.

 Yargı İşleri Komitesi Tasarıyı Onayladı

Tasarı metnindeki Kaliyforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi’nin Türkiye’deki 185 milyon dolar olarak belirtilen yatırımı yaklaşık 700 milyon dolar ve Eyalet Öğretmenler Emeklilik Sistemi’nin yatırımı ise yaklaşık 70 milyon dolar olarak değiştirildi. Ardından Senato Tahsisatlar Komitesi’nin 16 Ağustos 2018 tarihli oturumundan oy birliği ile geçti. Bu şekilde Senato Genel Kurulu’na gönderildi ve 29 Ağustos 2018 tarihli oturumda 36 oyla kabul edildi.

Kabul edilen tasarı, 31 Ağustos tarihinde genel kurulda yapılan oylama ile Kaliforniya Valisi Jerry Brown’a imza için gönderildi.

Kaliforniya Valisi Jerry Brown Veto Etti

Daha önceki girişimlerin kabul edilmeyip, bu tasarının kabul edilmesinin nedeni ise öngörülen yaptırımlara ancak “federal yasa” çıkarılması koşulu getirilmesi oldu. Tüm bu gelişmelerle kabul edileceği düşünülürken, imza için gittiği Vali masasından veto aldı. Vali Brown, tasarının imzalanması için son gün olan 30 Eylül 2018’de veta kararını açıkladı.

Eyaletin yasama sürecine göre valinin vetosunun aşılabilmesi için 60 gün içinde eyalet yasama organının her iki kanadının üçte iki çoğunluğuyla kabul edilmesi gerekiyor. Bunun zor da olsa teorik olarak gerçekleşmesinin mümkün olduğu belirtiliyor. Ama Vali Brown’un görev süresince hiçbir vetosunun eyalet yasama organınca aşılamadığı da belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum