Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de TÜFE Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %0,6 Arttı

Tüketici talebinin artması ve son haftalarda ekonominin açılması, ABD’nin Haziran ayı tüketici fiyat endeksi rakamlarına yansıdı.
ABD’de TÜFE Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %0,6 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı Haziran 2020 dönemine ait tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Coronavirüs salgınından en fazla etkilenen ve ekonomisinde son yüzyılın en büyük durgunluğu beklenen ABD’de TÜFE Haziran’da aylık bazda %0,6 oranında artış gösterdi.

Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, ekonomistlerin tahminlerinden daha iyi geldi.
ABD Haziran TÜFE Verileri
Kaynak: Investing

ABD’de enflasyon pandeminin baş gösterdiği Şubat ayından itibaren düşüşe geçmişti. Mart’ta %0,4 azalan TÜFE, Nisan’da %0,8, Mayıs’ta ise %0,1 azalmıştı. Ancak ekonominin yeniden açılması ve iç talebin artmasının etkisiyle Haziran’da hem yıllık hem de aylık bazda %0,6 oranında artış gösterdi.

Ekonomistlerin tahmini aylık %0,5, yıllık %0,6 artış olması yönündeydi. Ancak açıklanan veriler 2012 yılından bu yana en büyük aylık artışın gerçekleştiğini gösterdi. Gıda ve enerji hariç TÜFE, söz konusu dönemde %0,2 ile Şubat ayından bu yana ilk artışını gerçekleştirdi.

Haziran ayında giyim, konaklama, sağlık hizmetleri gibi harcama kalemlerinde artış oldu. Aylık %0,2 olan çekirdek enflasyon, yıllık %1,2 seviyesini kaydetti. Gıda fiyat endeksi Mayıs’taki %0,7’lik düşüşü geride bırakarak, geçen ay %0,6 arttı.

ABD TÜFE Şubat'tan Beri İlk Kez Arttı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Bu dönemde balık, yumurta, beyaz ve kırmızı et fiyatları %2 arttı. Alkolsüz içecekler endeksinin %0,7 artış gösterdiği dönemde; tahıl ve unlu mamuller, meyve sebze endeksleri %0,4 artış gerçekleştirdi. Geçtiğimiz ay ABD’de enerji endeksinde de %5,1 oranında artış gerçekleşti.

Enerji endeksi son 12 ay içerisinde toplamda %12,6 oranında düşüş kaydetti. Bunda koronavirüs pandemisinin getirdiği olumsuzlukların ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi oldu.

ABD Merkez Bankası (FED) her söyleminde fiyat istikrarı ve enflasyon hedefi doğrultusunda adım attıklarını belirtirdi. Fakat salgın etkisiyle şu an tek odak noktalarının ekonomide normalleşme olduğu ve enflasyonun ikinci planda kaldığı ifade ediliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs pandemisi ekonomik aktivitelerin durmasına ve üretimin zayıflamasına sebep olduğundan, enflasyon üzerinde baskı oluşmuştu. Son haftalarda işyerleri açılsa da FED yetkilileri enflasyonun bu yıl eski seviyelere ulaşma ihtimalini düşük görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu