Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Tarım Dışı İstihdam Şubat’ta Beklentilerin 2 Katından Fazla Arttı

ABD tarım dışı istihdam Şubat’ta beklentilerin çok üzerinde geldi. Ardında kısıtlamaların gevşetilmesi, hızlı aşı dağıtımı ve devam eden mali desteğin olduğu söylendi.
ABD Tarım Dışı İstihdam Şubat’ta Beklentilerin 2 Katından Fazla Arttı

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) Şubat ayı için işgücü rakamlarını açıkladı. Buna göre ABD ekonomisi 379 bin yeni iş ekledi. Rakam 182 bin yönündeki piyasa beklentilerinin çok üzerinde geldi.

Ocak ayında tarım dışı istihdam beklentileri yanıtsız bırakmıştı. İşgücü piyasası, koronavirüs salgınının etkisini yansıtmaya devam etti.

Şubat ayında, iş kazanımlarının çoğu eğlence ve konaklama sektöründe gerçekleşti. Geçici yardım hizmetleri, sağlık hizmetleri, sosyal yardım, perakende ticaret ve imalatta daha az kazanımlar elde edildi. Eyalet-yerel yönetim eğitimi, inşaat ve madencilikte ise istihdam azaldı.

ABD Tarım Dışı İstihdam
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

Öte yandan Şubat’ta rakam beklentilerin çok üzerinde gelse de ekonomi 2020 Şubat’ında zirvenin yaklaşık 9,5 milyon iş gerisinde kaldı. Özel sektör istihdamı 465 bin arttı.

Şubat ayında hem yüzde 6,2 olan işsizlik oranı hem de 10,0 milyon olan işsiz sayısı çok az değişti.

Her iki önlem de Nisan 2020’deki en yüksek seviyelerinden çok daha düşük olsa da Şubat 2020’de salgın öncesi seviyelerinin (sırasıyla yüzde 3,5 ve 5,7 milyon) oldukça üzerinde kalıyorlar.

İşgücüne katılma oranı Şubat ayında yüzde 61,4’te kaldı. Bu ölçü, bir yıl önceki değerden 1,9 puan daha düşük geldi. Yüzde 57,6 olan istihdam-nüfus oranı ay boyunca çok az değişti, ancak yıl içinde 3,5 puan düştü.

“İyimserlik yaratan iş rakamları, FED üzerinde daha fazla baskı yaratacak.”

Ekonomist Mohamed El-Erian, istihdamdaki 379 bin artışa atıfla getirilerde başka bir artışa işaret etti. “İşgücü piyasası/ekonomisi için iyi haberler, işgücü piyasasının durgunluğuna odaklandığını defalarca işaret eden bir Fed üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır.” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum