Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdamı 100 Bin Beklentisine Karşılık 701 Bin Azaldı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Mart ayında 701 bin azalarak, beklentiyi 7’ye katladı.
ABD Tarım Dışı İstihdamı 100 Bin Beklentisine Karşılık 701 Bin Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vaka sayısında 245 binle ilk sırada yer alan ABD’de işsizlik giderek artıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok işyerinin kapanması istihdama darbe vurdu. Mart ayında tarım dışı istihdam 701 bin düşüş gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdamı 2010 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez düşüşe geçti.

ABD Tarım Dışı İstihdamKovid-19’un 5 binden fazla can aldığı ülkede durum giderek daha kötüye gidiyor. ABD Başkanı Donald Trump salgının başladığı ilk günlerde ekonomi üzerine çok fazla yük bindirmemek adına tedbirleri kısacaklarını söylemişti.

Ancak salgının her geçen gün artmasıyla işler değişti. Trump tahminlere göre 100-200 bin arasında ölüm beklediklerini söyledi.

Koronavirüs nedeniyle işyerlerinin kepenk indirmesi, fabrikaların üretime ara vermesi, restoran, cafe ve AVM olmak üzere hemen her yerin kapatılması işsizliği artırdı. Bu nedenle Mart’ta tarım dışı istihdam 701 bin düşüş gösterdi. Oysaki piyasanın tahmini 100 bin azalacağı yönündeydi.

ABD işsizlik oranı %3,5 seviyesinden %4,4’e yükseldi.

ABD Mart Ayı İşsizlik OranıPerşembe günü açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları 6,6 milyonla rekor kırdı. Nisan sonuna kadar bu sayının 20 milyon geçmesi tahmin ediliyor. 50 yılın en düşük seviyesinde seyreden işsizlik oranı %4,4’e çıkarken, önümüzdeki aylarda %10’u aşması öngörülüyor.

Açıklanan verilere göre ortalama saatlik kazanç aylık %0,4, yıllık %3,1 ile tahminlerin üzerinde geldi. İş kayıplarının artmasının gayri safi yurt içi hasıla üzerinde olumsuz etki yaratacağı ve FED’in daha fazla teşvik vermesi gerektiği belirtiliyor.

Loyola Marymount Üniversitesi Profesörü Sung Won Sohn, ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmak için çok daha büyük bir plana ihtiyaç olduğunu söyledi. Birçok ekonomistin sıklıkla dile getirdi “V” şeklinde toparlanma beklentisi için de henüz çok erken olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu