Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tahvil Getirisi Yoğun Veri Trafiği Öncesi %1,60 Üzerinde Seyrediyor

Haftanın son işlem gününde ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri %1,60’ın üzerinde pozitif performans sergiliyor.
ABD Tahvil Getirisi Yoğun Veri Trafiği Öncesi %1,60 Üzerinde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizi, son kapanışını %1,57 civarından yaptıktan sonra yükselişini sürdürdü. Veri ajandasının oldukça yoğun olduğu Cuma günü %1,60 üzerinden işlem görüyor.

Tahvil getirileri, Perşembe günü açıklanan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verisi sonrasında çok fazla hareketlilik göstermedi. ABD ekonomisi 2021 yılının üçüncü çeyreğinde, %2 büyüyerek beklentinin altında toparlanma gösterdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil getirisi, TSİ 11.00 sularında %1,608 oranından işlem görüyor.
ABD Tahvilleri %1,60
Kaynak: MarketWatch

Ekim ayına %1,48 civarından başlayan gösterge tahvil faizi, geçen hafta %1,70’i test etti. Ardından hafif geri çekilme gösterdi. Bugünkü işlemlerde 1,559 – 1,610 arasında hareket etti. 52 haftalık dönemde ise kaydettiği en düşük seviye %0,718, en yüksek %1,776 oldu.

ABD tarafında yatırımcılar bugün ilk olarak Eylül ayına ait kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi, tüketim harcamaları ile kişisel gelir ve giderleri izleyecek. Üçüncü çeyrek istihdam hakları, maliyet endeksi ve istihdam ücretleri de piyasanın odağında yer alan konulardan olacak.

Gün içinde Chicago satın alma müdürlükleri endeksi, Michigan tüketici hissiyatı, Michigan 5 yıllık enflasyon beklentileri izlenecek. TSİ 22.30 sularında alüminyum, buğday, mısır, gümüş ve doğal gaz gibi bazı emtia ürünlerinde vadeli işlemler net pozisyonlarının açıklanması bekleniyor.

Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın dün yayımladığı 1,75 trilyon dolarlık vergi planına ilişkin taslak metni de yatırımcıların ele aldığı konuların en önemlileri arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu