Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Şirketlerine Kötü Haber: “Çinli Tüketiciler Ticaret Savaşında Taraf Tutuyor”

Jim Cramer, ABD şirketleri için kötü haberin Çinli tüketicilerin ticaret savaşında taraf tutmaya başlamaları olduğunu söyledi. İşte detaylar;
ABD Şirketlerine Kötü Haber: “Çinli Tüketiciler Ticaret Savaşında Taraf Tutuyor”
Yorum

Mad Money’nin popüler sunucusu Jim Cramer, dünkü programında Çinli tüketicilerin ticaret savaşında taraf tutmaya başladıklarını ve bunun bazı ABD şirketlerinin başarısını engelleyebileceğini söyledi. Kaldı ki bu çoktan yaşanmaya başlamış dahi olabilirdi.

Örneğin; ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz günlerde Çin’de beklentilerin altındaki iPhone satışlarına gönderme yaparak ilk çeyrek gelir tahminlerini düşürmüştü. Dün Goldman Sachs’ın Çin’e işaret ederek Starbucks’ın hedef fiyatını düşürmesi de Çinli tüketicilerin çoktan taraf olduklarını gösterebilirdi.

Yaşananlarla ilgili görüş bildiren Jim Cramer; “Çinli tüketicilerin taraf tutmaya başladığını biliyoruz” dedi.

Jim Cramer Çinli Tüketiciler Ticaret Savaşında Taraf TutuyorVe şöyle devam etti: “Hisse senetlerinin çoğu ticaret görüşmelerinde bir miktar ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor olsa bile bu orda iş yapan hiçbir Amerikan şirketi için iyi bir haber değil.” Söz konusu açıklamasında Jim Cramer, hepsi de Çin’de iş yapan ama satışlarında maddi olarak hiçbir yavaşlama görmeyen Nike, Lululemon ve Goblen gibi hazır giyim kuşam şirketlerine işaret etti.

Boeing ve Deere gibi Çin’le bağları olan sanayicilerin hisselerinin ise ABD ürünlerine uygulanan tarifelerden muzdarip olması gerektiğini söyledi.

Jim Cramer Ticaret Savaşı Yorumu Bu noktada Cramer; “Deere’deki hareketin Çin ticaret müzakerelerinde bir miktar ilerleme kaydettiğimizin sinyallerini verip vermediğini merak ediyorum ya da en azından bir iyi niyet göstergesi olarak tarım satın alma işlemi yapacaklardır.” dedi. Ancak Cramer’ın kitabına göre ticaret görüşmelerindeki ilerlemeyi ölçmenin en iyi yolu American Express, Apple ve havacılık alanıydı.

Cramer, American Express’in Çin’de faaliyet göstermek için lisans alabilmesinin, Çin’in ABD’nin finans sektörünü benimsemeye hazır olduğunu göstereceğini kaydetti.

ABD Şirketleri için Kötü Haber Çinli Tüketicilerin Ticaret Savaşında Taraf Tutmaya BaşlamalarıFakat en iyi iyi niyet göstergesinin Çin Havayolları’nın Honeywell, United Technologies dahil tüm havacılık kompleksine yansıyacak Boeing’e uçak siparişi vermesi olacağını anlattı. Şu anda Çin’de kazananların ve kaybedenlerin ortaya çıkmaya başladığının üzerini çizen Cramer, Çin ekonomisinin özellikle de Amerikan şirketleri için epey zorlaştığını kabul etti.

“Açıkçası, Çin şu anda akıl ermez bir hale geliyor. Pekin hükümetinin ne yaptığı ya da ne düşündüğü hakkında hiçbir fikrimiz yok. Belki de gecenin en karanlık anı şafağa en yakın anıdır ancak ben gecenin daha ilerlerine gidene kadar şafağı tahmin etmenin ihtiyatsız olacağını savunuyorum.” diyen Cramer, açıklamalarıyla tedbiri elden bırakmamak gerektiğini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu