Yatırım yapmaya başla!

ABD Sığır Eti İhracatı 2018’de Rekor Seviyeye Yükselse de Büyümeyi Çin Hızlandırmadı

ABD sığır ihracatı, Asya’ya yapılan ihracat sayesinde 2018’de rekor seviyelere yükseldi ancak büyümeyi hızlandıran Çin’e yapılan satışlar değildi. Detaylar şöyle;
ABD Sığır Eti İhracatı 2018’de Rekor Seviyeye Yükselse de Büyümeyi Çin Hızlandırmadı

ABD sığır eti ihracatı, 2018’de Asya’ya yapılan ihracat sayesinde rekor seviyelere yükseldi ancak büyümeyi hızlandıran Çin’e yapılan satışlar değildi. Bir ticaret grubu olan U.S. Meat Export Federation’ın sözcüsü Joe Schuele; “Çin erişimine 2017 ortasında yeniden kavuştuk ancak yaklaşık bir yıl sonra daha yüksek tarife oranlarından tokat yedik” dedi.

“Çin hala dünyanın en hızlı büyüyen sığır eti pazarı ve biz burada çok fazla potansiyel olduğunu hissediyoruz ancak birçok engel, şu anda buranın bizim için büyük bir pazar olmasını engelliyor” diyen Schuele, 2017’de sona eren 14 yıllık yasağın ardından ABD sığır etinin büyüyen Çin pazarından büyük bir pay alabileceğini ummasına gönderme yaptı.

Ne var ki bu ana kadar ihracat hayal kırıklığı yaratmıştı ve Pekin’le sürdürülen ticaret savaşı buna hiç yardım etmemişti.

ABD Sığır Eti İhracatı Şu Ana Kadar Hayal Kırıklığı Yarattı Çin, ABD’de 2003 sonlarında patlak veren deli dana hastalığı vakasının ardından pazarını Amerikan sığır eti üreticilerine kapatmıştı. USMEF’e göre geçtiğimiz yıl ihracat 8.33 milyar dolara yükselmiş, geçen yılın rekorunu 1 milyar dolardan fazla artarak yüzde 15’lik büyümeyi temsil etmişti. Güney Kore, burada kırmızı et tüketiminin artmaya devam etmesi nedeniyle toplam artışın yarısından fazlasına tekabül ediyordu.

Schuele de bu durumu vurgulayarak; “Kore kesinlikle parlayan yıldızdı ancak Japonya, Tayvan, Güneydoğu Asya ve Meksika gibi Batı Yarıküre pazarlarında da iyi bir yıl geçirdik” dedi.

ABD Sığır Eti İhracatı Güney Kore Parlayan Yıldız Güney Kore’ye giden ABD sığır eti ihracatı için tarife oranı yaklaşık yüzde 19’ken, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi pazarı tedarik eden rakipler daha yüksek göre karşı karşıya kalıyordu. Öte yandan hacim bazında ise 2018 ABD sığır eti ihracatı, 2011’de kaydedilen önceki rekorun üstünde olan % 7’lik artışla 1.35 milyon metrik tona yükselmişti. Asya ülkesinin Amerikan pazarının ardından ikinci en büyük tüketime sahip olmasına rağmen ABD geçen yıl Çin’e yalnızca 60 milyon dolarlık sığır eti ihracatı gerçekleştirmişti.

ABD’nin Çin’e sığır eti ihracatı yasağı ABD’nin işini kaybetmesine neden olurken, Avustralya ve Güney Amerika ülkeleri de dahil olmak üzere diğer büyük satıcılar pay kazanmıştı. Schuele “Yüksek tarife olmasa bile Çin’e yaptığımız ihracat, küresel ihracatımızın sadece küçük bir kısmını oluşturuyor, çünkü ürünü Çin’e henüz yeniden sokmaya başlıyoruz” diyerek durumu anlattı. Geçtiğimiz yıl Çin’in Amerikan sığır etine yaptığı misillemeler tarifeyi yüzde 12’den yüzde 37’ye çıkarmıştı. Bu Temmuz 2018’de yürürlüğe girmiş ve ABD sığır eti üreticilerinin Çin pazarında yer edinmesini zorlaştırmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum