Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Petrol Sondaj Kulelerindeki 4 Adet Azalmayla Sayı 784’e Geriledi

ABD’nin petrol üretiminde büyük bir öneme sahip olan petrol sondaj kuleleri, bugün yine bir azalma kaydetti.
ABD Petrol Sondaj Kulelerindeki 4 Adet Azalmayla Sayı 784’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC’in aldığı kısıntı kararına rağmen, 2020 yılında petrol piyasalarında aşırı miktara bir arzla karşı karşıya kalabileceğini savunuyordu. Yakından takip edilen raporun vermek istediği asıl mesaj, 2019’un ilk 6 ayındaki petrol arzının günlük 0,9 milyon varil olan talebi aşması olarak değerlendiriliyor.

OPEC ile OPEC+ bakanları üretim anlaşmalarını 2020’nin Mart ayına kadar uzattığı bilinirken, petrol piyasasındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Yakın zamanda Meksika Körfezi’nde meydana gelen şiddetli fırtına, üretimi tehdit etmesi sebebiyle petrol fiyatlarında artışa neden olmuştu.

Bölgede yaşanan kasırgayla birlikte petrol fiyatları son üç haftanın en büyük kazancına yönelirken, bugün ABD sondaj kulelerinde 4 adet azalma meydana geldi.

Brent Petrolü Perşembe Günü 66,95 Dolardan KapandıPetrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes tarafından haftalık veriler yayımlandı. ABD’deki petrol üretiminin görünümünü belirleyici nitelikte olup kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge olarak kabul edilen sondaj kuleleri, bu hafta 4 adet azaldı ve sayı 784’e geriledi.

6-12 Temmuz haftasını kapsayan bu verilerin yanında, geçtiğimiz haftayı yani 29 Haziran-5 Temmuz’u kapsayan haftada ABD petrol sondaj kuleleri 5 adet azalmış ve 788’e gerilemişti. Bu haftaki gerilemeyle sayı 784 oldu.

Brent petrolü Perşembe günü 66,95 dolardan kapandı.

ABD Petrol Sondaj Kulelerinde 4 Adet Azalma Meydana GeldiDün ise kapanışı 67,06 dolardan yaptı. Bununla birlikte Batı Teksas ham petrolünün (WTI) varil fiyatı günü 60,29 dolardan kapattı. Önceki gün ise 60,36 dolardan kapanış yapmıştı.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

OPEC’ten gelen açıklamada, organizasyonun 14 üyesinden günlük 29.27 milyon varil petrol talep edileceği öğrenildi. Ayrıca OPEC, ham petrol talebinde beklenen bir düşüşün meydana gelmesi halinde devam eden tedarik kesintisi desteğinin ABD shale petrolüne ve diğer rakiplerine fayda sağladığını açıkladı.

Haftayı genel olarak yükselişle geçiren petrolün, İran gerilimi ve ABD’de fırtına endişelerinden etkilendiği söylenebilir. Bununla birlikte Orta Doğu’daki gerilim de fiyat artışının sebepleri arasında gösterilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu