Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta 183 Bin Artış Gösterdi

Şubat ayında ABD özel sektör istihdamı 183 bin artış göstererek, 170 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Şubat’ta 183 Bin Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP Research Institute tarafından açıklanan verilere göre, ABD’de özel sektör istihdamı Şubat ayında 183 bin artış gösterdi. Bu sayı 170 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde kaydedildi. 291 bin olan Ocak ayı verisi 209 bine revize edildi.

Moody’s Analytics ekonomistlerinden Mark Zandi, koronavirüsün ekonomiye ciddi anlamda zarar vermesi için istihdam piyasası kalkanını da delip geçmesi gerektiğini ifade etti.

ABD’de Şubat ayında küçük ölçekli firmaların istihdamında 24 bin artış oldu.

ABD Özel Sektör İstihdamıKüçük ölçekli işletmeler altında 1-19 arasında çalışan olan işletmelerde istihdam 8 bin, 20-49 arasında çalışanı olanlarda 16 bin artış gerçekleşti. Küçük işletmelerin ekonomik büyümeye önemli katkısı olduğu için her ay 49 ve daha az işçi çalıştıran işletmelere özgü verilerin raporlandığı ifade edildi.

50-499 arasında çalışanı olanlarda istihdam bir önceki aya kıyasla 26 bin arttı. 500 ve daha üzerinde eleman çalıştıran grubu ifade eden büyük ölçekli işletmelerde Ocak verilerine kıyasla 133 bin artış gerçekleşti.

Söz konusu dönemde genel olarak hizmet sektöründe istihdam 172 bin, mal sektöründe 11 bin artış gösterdi. Mal sektörü altında; doğal kaynaklar ve madencilikte 3 bin, imalatta 4 bin düşüş olurken, inşaat sektöründe 18 bin arttı.

Hizmet sektöründe yer alan bölümlere baktığımızda; ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 31 bin, finansal faaliyetlerde çalışanlarda 9 bin, profesyonel iş dünyasında 38 bin, eğitim ve sağlıkta 46 bin, otel ve konaklamada 44 bin ve diğer sektörlerde 7 bin artış oldu. Şubat ayında bilgi sektöründe istihdamda ise 2 binlik düşüş kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu