Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Kasım’da 67 Binle Beklentinin Yarısını Karşıladı

Ekim’de 125 bin artış gösteren ABD özel sektör istihdamı, Kasım’da 67 binle, 140 bin olan beklentinin çok aşağısında gerçekleşti.
ABD Özel Sektör İstihdamı Kasım’da 67 Binle Beklentinin Yarısını Karşıladı
Yorum

Moody’s Analytics ile birlikte hazırlanan ADP ulusal istihdam raporuna göre Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayında özel sektör istihdamında ciddi oranda düşüş oldu. Açıklanan verilere göre ülkedeki özel sektör istihdamı Kasım ayında 67 bin kişi arttı.

Ancak ekonomistlerin 120 bin ila 188 bin arasında değişen tahminlerinde, ortalama beklenti 140 bindi. 67 binlik artış ise piyasa beklentisinin yarısından bile daha düşük gelmiş oldu.

Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Zandi istihdam dünyasının parlaklığını ve gücünü kaybettiğini söyledi.

İş Dünyası ZayıfladıABD, yaklaşık 18 aydır Çin ile devam eden ticaret savaşı nedeniyle zor bir yılı tamamlamaya hazırlanıyor. Resesyona girdiğine dair söylentilere sık sık rastlasak da ülke ekonomisi gücünü korumaya devam ediyor. Uzmanlar istihdam piyasasının da tüm zorlu koşullara rağmen dengesini koruduğunu ifade ediliyor.

Ancak bugün açıklanan veriler beklentilerin çok altında gelirken, iş pazarının gücünü kaybettiğine yorumlandı. Mark Zandi, yeni iş yeri açılışlarını azaldığını, perakendecilerin ve üreticilerin işlerinin zayıfladığını söyledi.

İş dünyasının bu şekilde zayıf seyretmesi ve iş büyümelerinin durması halinde, işsizliğin artmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. ABD özel sektör istihdamı, Ekim ayında 125 binle beklentinin üzerinde artış göstermişti. Bugün yayımlanan raporda Ekim ayı verisinin 125 binden 121 bine aşağı yönde revize edildiği açıklandı.

Büyük ölçekli firmalardaki istihdam sayısında, geçtiğimiz ay 27 binlik artış oldu.

Büyük Ölçekli FirmalarBu rakam küçük ölçekli firmalarda 11 bin olurken, orta ölçeklilerde 29 bin artış şeklinde gerçekleşti. Ülkenin özel sektör istihdamı Mayıs ayında 27 binle, 180 bin beklentisinin çok düşüğünde gerçekleşmişti. Kasım gelişmeleri ise beklentinin çok uzağında gelen ikinci veri oldu.

Piyasanın radarında Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yer alıyor. Beklenti 190 bin artış olması yönünde. Ekonomistler 48,1 ile eşik değerin altında gelen imalat satın alma endeksinin tarım dışı istihdamında öncü göstergelerden biri olduğunu ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu