Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı 307 Binle Tahminlerin Çok Altında Kaldı

ADP tarafından yayımlanan verilere göre; ABD özel sektör istihdamı Ekim'den Kasım'a 307 bin artışla 475 binlik tahminlerin çok altında kaldı.
ABD Özel Sektör İstihdamı 307 Binle Tahminlerin Çok Altında Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de koronavirüs sonrasında istihdam düzeylerinde büyük düşüşler görülmüştü. İşsizlik oranı Ekim’de %6,9’a gerilerken, tarım dışı istihdam düzeyi 638 binlik artış kaydetmişti. İş gücü piyasasındaki gelişme, ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte gerçekleşmişti. Ancak artan vakalar istihdamda yeniden sorun yaratmaya başladı.

Bugün ADP tarafından açıklanan özel sektör istihdamı ise Ekim’den Kasım’a 307 bin artış gösterdi. Beklentiler ise 475 bin artış olması yönündeydi.
Tarım Dışı Özel Sektör İstihdamı - Kasım 2020
Kaynak: ADP

Şirket işe alımlarının yavaşlamaya devam ettiğini gösteren veri, yazdan bu yana en düşük orana ulaştı. Kasım ayı için büyük işletmelerin işe alımındaki yavaşlamanın ortasında, Temmuz ayından bu yana en düşük hızda büyüdü.

Moody’s Analytics ile birlikte derlenen rapora göre; Ekim ayında yukarı yönlü revize edilmiş 404 bin rakamından neredeyse 100 bin düşüş yaşandı. Temmuz ayındaki 216 bin artıştan bu yana görülen en küçük kazanç olarak kaydedildi.

İşe alımların çoğu 50 ila 499 çalışanı olan firmalardan geldi. Bu firmalarda 139 bin artış görüldü. Küçük şirketler 110 bin artış, büyük işletmeler 58 bin artış gerçekleştirdi.
ABD Özel Sektöre Göre İstihdam Artışı - Kasım 2020
Kaynak: ADP

ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Eşbakanı Ahu Yıldırmaz, “Kasım ayında istihdam artışı görülürken, hız yavaşlamaya devam ediyor. İş artışı tüm sektörlerde ve boyutlarda pozitif kaldı,” ifadelerini kullandı.

Sektörel açıdan bakıldığında hizmet endüstrileri 276 bin ile işlerin çoğunu sağladı. Salgın sırasında büyük darbe alan eğlence ve ağırlama hizmetleri, 95 bin kişi istihdam etti. Eğitim ve sağlık hizmetleri sektöründe 69 bin, profesyonel ve ticari hizmetlerde 55 bin kişi artış görüldü. İnşaat sektöründe 22 bin ve imalat sektöründe 8 bin kişilik artış gözlendi.

ADP sayısı, daha yakından izlenen tarım dışı istihdamına rehberlik eder. Ancak ikisi pandemi sırasında genellikle büyük farklılık gösterdi. Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü istihdam raporunu yayımlaması beklenirken, 440 bin artış bekleniyor. İşsizlik oranının ise %6,9’dan %6,7’ye gerilemesi tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu