Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de TÜFE’si Mayıs Ayında Yüzde 0,1 Artış Gösterdi

ABD'de Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat enflasyonu aylık bazda yüzde 0,1 oranında artış kaydetti.
ABD’de TÜFE’si Mayıs Ayında Yüzde 0,1 Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de TÜFE, Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,1 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 1,7 oranında artış kaydetti. Veriler, FED’in faiz indirim kararı nedeniyle merakla beklenirken, beklentilerin altında kaldığı gözlendi.

Nisan ayında yüzde 0,3 yükseldikten sonra TÜFE, mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Mayıs’ta yüzde 0,1 arttı.

TÜFE Mayıs'ta Yüzde 0,1 ArttıSon 12 ay boyunca, tüm kalemler endeksi mevsimsel düzeltmeden önce yüzde 1,8 oranında artış gösterdi. Gıda endeksi, Nisan ayında düşüşün ardından Mayıs ayında yüzde 0,3 arttı ve Mayıs ayının neredeyse yarısını oluşturdu. Enerji endeksi ise Mayıs ayında yüzde 0,6 düşerken, benzin endeksi yüzde 0,5 düştü. Elektrik ve doğal gaz endeksleri de Mayıs’ta gerileme kaydetti.

Çekirdek TÜFE ise dördüncü ay için yüzde 0,1 oranında arttı. Barınma, tıbbi bakım, havayolu ücretleri, eğitim, ev eşyaları ve operasyonlar ile yeni araçlar için endeksler, Mayıs ayında artış kaydetti. İkinci el araba ve kamyon, rekreasyon ve motorlu taşıt sigortası endeksleri, ay içinde azalanlar arasında yer aldı.

12 aylık dönemde, söz konusu çekirdek TÜFE, Nisan ayında yüzde 2,1 oranında yükseldikten sonra Mayıs’ta yüzde 2 arttı.

12 Aylık Çekirdek TÜFE Mayıs'ta Yüzde 2 ArttıÇekirdek enflasyonun, Nisan ayına paralel olarak yüzde 0,2 veya yıllık bazda yüzde 2,1 artması bekleniyordu. Dün, Mayıs ayında art arda ikinci bir ay boyunca temel üreticilerin fiyatlarının yükseliş gösterdiğini gösteren raporda, Mayıs ayında ve FED’in para politikası için izlenen enflasyon önleminin okunmasıyla ilgili daha güçlü bir çekirdek TÜFE okuması için umut vardır. ABD’de Mayıs ayı ÜFE’si ile yıllık bazda yüzde 1,8 oranında yükselişe işaret etmişti.

ABD’nin Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat enflasyonunun yüzde 1,9 oranında artması bekleniyordu. Nisan ayına göre daha yavaş olan bu beklenti, FED’in yüzde 2’lik hedefinin de altında yer alıyordu. FED’in bu yıl bir noktada faiz oranlarını düşürmek için harekete geçebileceğini ve düşük bir enflasyon okumasının bir süre sonra gerçekleşeceğine dair spekülasyona neden olabileceği belirtilmişti.

Daha yüksek bir enflasyon okuması, piyasa oyuncularının Temmuz ayında ve daha sonra yılın sonunda tekrarlanabileceği bir faiz indirimi için ters etki ve kısmi beklentilere sahip olacaktır. Dow Jones’a göre; ekonomistler TÜFE’nin yüzde 0,1 oranında artmasını beklediler. Bu Nisan ayında yüzde 0,3’lük bir artışla karşılaştırıldı. Bir önceki yıla göre beklenti ise Nisan ayındaki %2’ye karşılık %1,9 olarak açıklanmıştı.

FED’in takip ettiği PCE deflatörü Nisan ayında yüzde 1,5 artarken, bu ay hedefe göre daha düşük bir kaymanın yaşanması bekleniyor.

PCE Deflatörü Mayıs Verisi BekleniyorMayıs ayına ait PCE deflatörü verisi, ay sonunda yayımlanacak. Çekirdek PCE fiyat endeksi için FED’in bu yıl hedefi yüzde 2 ve şu anda bunun altında çalışıyor. BMO Stratejisti Jon Hill, “TÜFE oldukça büyük bir anlaşma. FED’i bekleten şeylerden biri, temel enflasyonun yüzde 2’sine yakın olduğu varsayımıdır. PCE üzerinde daha düşük kayma yapan geçici etkiler oldu. TÜFE’de büyük bir özlem gördüyseniz, gelecek hafta yüksek sesle arama çağrıları duyarsınız,” dedi.

FED’in FOMC toplantısı gelecek hafta gerçekleşecek ve bir sonraki toplantı Temmuz ayının sonunda. Hill, federal fonlar vadeli piyasasında, Haziran ayında bir çeyrek puan indirimi için beklentilerin sadece yüzde 12 olduğunu, ancak piyasanın Temmuz ayında çeyrek puan indirim yapması ihtimalinin yüzde 82 olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu