Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Başlangıçları Nisan’da Hayal Kırıklığı Yarattı

ABD’nin beklenen verilerinden Nisan ayına ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklandı.
ABD’de Konut Başlangıçları Nisan’da Hayal Kırıklığı Yarattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) tarafından açıklanan verilere göre ABD’de konut başlangıçları 2021 Mart’ındaki 1 milyon 733 binden Nisan’da 1 milyon 569 bine geriledi. Aylık bazda yüzde 9,5 gerileme oldu.

Beklentiler 1 milyon 710 bin yönündeydi.

ABD konut başlangıçları, Mart’ta Haziran 2006’dan bu yana en yüksek okumayı temsil etmişti.

ABD Konut Başlangıç İnşaat İzin
Kaynak: U.S. Census Bureau

Tek aileli konut başlangıç oranı yüzde 13,4 azalarak 1 milyon 87 bine, beş ve daha fazla daireli binalardaki birimlerin oranı ise yüzde 4 artarak 470 bin olarak gerçekleşti.

İnşaat izinleri bir ay öncesine göre yüzde 0,3 artarak Nisan’da mevsimsellikten arındırılmış yıllık 1 milyon 760 binlik bir orana ulaştı. Önceki ay 1,755 milyonken rakam 1,77 milyonluk piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Beş veya daha fazla daireli binalar için izinler yüzde 11,1 artarak 559 bin, tekli konutlar içinse izinler yüzde 3,8 gerileyerek 1,149 milyon oldu.

Bu arada ABD dolar endeksindeki zayıflık da sürdü. Bugün 89,69 ile 25 Şubat’tan bu yana en düşük değerini kaydeden dolar endeksi, verinin açıklanmasından sonra negatif bölgedeki seyrini sürdürdü. TSİ 15.55’te yüzde 0,50 kayıpla 89,72’de duruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu