Yatırım yapmaya başla!

ABD İstihdamı Piyasaları Nasıl Etkiledi? Neleri Değiştirir?

ABD İstihdamı Piyasaları Nasıl Etkiledi? Neleri Değiştirir?

ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisi tüm beklentilerin altında geldi. 2013 yılı Aralık ayından bu yana görülen en düşük artış yaşandı ve 12 ay sonra 200 bin seviyesinin altında kaldı. İşsizlik oranları ise % 5,5 seviyesinde kaldı. Veri ile ilgili olarak yapılan ilk neden ise büyümesi yavaşlayan ekonomiye ayak uyduran şirketler olarak gösterildi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan tarım dışı istihdam verisi yalnızca 126 bin artış gösterdi. Bu seviye yapılan tüm tahminlerin altında kaldı. Şubat ayındaki istihdam artışı ise 295 bin seviyesinden 264 bin seviyesine revize edildi. Mart ayında çoğunluk beklentiye göre istihdamın 245 bin seviyelerinde olması değerlendiriliyordu. Büyük bir çoğunluğu da 176 bin ile 300 bin arası bir arış olacağını bekliyordu. Yapılan anketlere göre yalnızca 3 analist 200 binin altında kalacak bir veriye işaret etmişti.

Beklentileri karşılamayan ABD verisi sonrasında uzmanlardan yorumlar gelmeye başlarken, FED’in bu konudaki tutumu da merakla bekleniyor. Ekonomistlerin birçoğuna göre gelen tarım dışı istihdam verisi FED’in güvenine zarar verecek. Aynı zamanda ekonomistler verinin beklentilerin altında kalmasının nedeni olarak güçlü doları da gösteriyor. Uzmanlara göre gelen istihdam rakamları, imalat sektörünün sıkıntılı olduğunu ve ekonominin bu sorundan etkilendiğini kanıtladı. Gelen verilere göre özel sektör istihdamı Aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi ve imalat sektöründeki istihdam daralmaya başladı.

Bazı ekonomistlerin görüşlerine göre bunun nedeni limanlarda yaşanan karmaşa ve kötü hava koşulları. Ama uzmanlar en büyük neden olarak güçlü doların ihracat sektörünü ve iç sanayiyi geniş çaplı bir şekilde etkisi altına aldı.

Yaptığı açıklamalarla ses getiren ünlü fon yöneticisi El Erian da, ABD istihdamını değerlendiren isimlerden oldu. El Erian, verinin bu denli düşük gelmesinin nedeni olarak 5 madde sıraladı. İşte bu maddeler:

  • Kötü hava koşulları ve uluslararası ekonomilerin zayıflığı, halen zayıf olan ABD yapısal büyümesinin hızını kesiyor.
  • ABD ekonomisinde, uzun süreli işsizlik tanımına giren insanların sayısının hala yüksek olması yapısal sıkıntılara neden oluyor.
  • El Erian’a göre gerileyen tahvil faizleri ve doların, büyümenin aşağı yönlü revize edilmesine ve FED’in faiz artışını ertelemesine işaret ediyor.
  • Siyasi tıkanmalar, ABD ekonomisinin önünü kesiyor.
  • El Erian, daha detaylı yapısal reformlara, altyapı harcamalarına ve daha iyi bir maliye politikasına yoğunlaşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Birçok uzmana göre veri öncesinde piyasalarda hakim olan olumlu havanın, gelen ABD verisi ile artacağını söylüyor. Buna rağmen bu havanın fazla uzun sürmeyeceğine de dikkatleri çekiyorlar. Doların gerilemesi ile altın ve petrol gibi emtiaların; diğer ülke dövizlerinin bir süreliğine bahar havası yaşayacakları söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum