Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Tüketici Etkisiyle %40 Daralabilir

İlk çeyrekteki daralma oranı yüzde 5’e revize edilen ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 40 daralabileceği söylendi. Detaylar şöyle;
ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Tüketici Etkisiyle %40 Daralabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

1,7 milyonun üzerinde toplam vaka sayışıla koronavirüsün merkezi olmaya devam eden ABD’de şimdiye kadar 100 binin üzerinde ölüm rapor edildi. Bunun yanında ekonomi üzerinde de benzer şekilde yıkıcı etkilere yol açtı.

Gerek uzmanlardan gerekse kurumlardan gelen yorumlar da daha kötülerinin gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Barclays Baş Ekonomisti Michael Gapen’in son yorumları da bunun örnekleri arasında. Yahoo Finance’nin programına konuşan Gapen; “rapor edilen işsizlik oranının Mayıs ayında %20’ye varan oranlarda olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Kaldı ki dün açıklanan verilere göre ABD işsizlik başvuruları 23 Mayıs ile biten haftada 2,123 milyona gerilese de 2 buçuk ayın toplamı 40 milyonu geçmiş oldu.
ABD İşsizlik 10 Haftada 40 Milyon Ulaştı
KAYNAK: US Labor Department

Nisan ayında işsizlik oranı 10,3 puan artarak %14,7’ye yükseldi. Gapen bu oranın Mayıs’ta yüzde 20’ye kadar yükselebileceğini öngördü. Ayrıca, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda %40 oranında küçülebileceğini, daha sonra şaşırtıcı şekil e üçüncü çeyrekte yüzde 25 ve dördüncü çeyrekte yüzde 8 büyüyebileceğini tahmin etti.

Bu arada ABD ekonomisi dün açıklanan ikinci okumaya göre ilk çeyrekte yüzde 5 oranında daraldı. Gapen’in ikinci çeyreğe yönelik temkinliliğinin kısmen ABD ekonomisinin üçte ikisini içeren tüketici konusundaki görüşünden kaynaklandığı belirtildi.

Bazıları ABD tüketici harcamalarının 2008 kriziyle karşılaştırıldığında güçlü kalabileceğini söylese de Gapen böyle düşünmediğini şu şekilde anlattı:

Barclays Ekonomisti Tasarruf Yorumu Gapen birkaç ay önce yaptığı bir açıklamada, zorlu iş piyasasının Amerikalıların harcama alışkanlıklarında radikal ve yıllarca sürecek bir değişim yaratabileceğini söylemişti. Pandemi kaynaklı yaygın iş kayıplarının Amerikalıların harcama alışkanlıklarını kökten değiştirdiği konusunda uyaran Gapen, zararın yıllar boyunca süreceğini öne sürmüştü.

“Bunun kalıcı bir değişim olup olmadığı, kısmen ekonomik kilitlenmelerden çıktığımızda dünyanın ne kadar farklı göründüğüne ve nihayetinde bir aşı alıp alamayacağımıza bağlı olacak” diyen Gapen, tüketicilerin zorunlu olmayan harcamalarını büyük oranda azalttıklarının üzerini çizmişti.

İş piyasası önemli ölçüde iyileşene ve virüs tehdidi ortadan kalkana kadar normal harcama modellerinin ortaya çıkmayacağını belirten ekonomist; “bu işsizliğin geri çekilmesi en az üç yıl alabilir” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu