Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hükümetine Çin Tehdidi Altında İhracat Kontrollerini Sıkılaştırma Çağrısı

Kanun yapıcılar, ABD hükümetine Çin tehdidi altında ihracat kontrollerini sıkılaştırma çağrısında bulundular.
ABD Hükümetine Çin Tehdidi Altında İhracat Kontrollerini Sıkılaştırma Çağrısı
Yorum

Kıdemli Senatör Chuck Schumer ve Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, bugün bir mektupta ABD hükümetine, Pekin’in askeri ordusunu güçlendirmek için kullanabileceği karmaşık teknolojileri Çin’e ihraç etmeyi zorlaştırmak için hızlı bir şekilde kurallar koymaya çağırdı.

Reuters tarafından görülen mektup, en son teknolojiler için zorlu ihracat kontrollerine ilişkin düzenlemelerin hazırlanmasına ilişkin 2018 sayılı yasa ile görevlendirilen Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a gönderildi.

Teknoloji için Zorlu İhracat KontrolleriSüreci başlatmak için Kasım 2018’deki Ticaret Bölümü, yapay zekadan biyoteknolojiye kadar her şeyi kapsayabilecek yeni ortaya çıkan teknoloji kurallarını en iyi nasıl tasarlayacağına dair kamuoyu yorumunda bulundu.

Ancak bir yıl sonra, ajans herhangi bir kural önermemiş ve henüz son teknoloji ürünü mallar üretmek için gerekli olan temel teknolojilerin ihracatının nasıl düzenleneceği konusunda girdi aramamıştır.

Schumer ve Cotton, “En son teknolojileri değerlendirmenin teknik zorluklarını anlıyoruz. Ancak birliğin askeri rakiplerimize ihraç edilmelerini önlemek için bu teknolojiler hakkında rehberlik geliştirmek için hızlı davranılması şarttı,” ifadelerine yer verdiler.

Mektup, Çin’in teknolojik ilerlemesini şekillendirmek için gecikmiş tedbirler üzerine ABD’nin Çin’le savaşının merkezinde bulunan ajansa yönlendirilen artan bir hayal kırıklığının parçası oldu.

Tedbirler GeciktiDışişleri Komitesi’nin kıdemli üyesi olan ABD Temsilcisi Michael McCaul, geçen ay Çin’in bu konuda bir ilerleme sağladığını, Ross’un ise bu konu hakkında hızlı bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini söylediği bir mektup yazdı. Schumer ve Cotton mektuplarında gecikmelerin neler getireceğinden de bahsetti.

Çin’in hem askeri hem de sivil kullanımlarla Amerikan teknolojisini edinmeyi hedeflediği söylenen mektupta, bazı zararsız uygulamalar nedeniyle elde edilmesi daha kolay ancak savaş ve savunma amaçlı kullanılabilecek öğelere dikkat çekildi.

Schumer ve Cotton, “Askeri-Sivil Birleşme stratejisi, esas olarak askeri rakibimize hassas teknoloji ihracatı yapan Amerikan şirketlerine yol açtığı için Kongre ile yakından ilgilidir,” diye yazdılar. Bölümden kural yapma çabalarının durumu hakkında bir güncelleme de istemeyi ihmal etmediler.

Ticaret Bakanlığı, telekom tedarik zincirini ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için kurallar koymak üzere Ekim ayı son tarihini de kaçırdı. Ticaret yetkilisi Eileen Albanese, geçen ay düzenlenen bir olayda konuşan, telekom tedarik zinciri kurallarının incelenmekte olduğunu söyledi.

Bakan, bölümün kısa bir süre önce ortaya çıkan teknoloji önlemleri önereceğini ve kuruluşun yıl sonuna kadar temel teknoloji için bir kural önermeden önce yorum aramayı umduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu