Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetleri Çin Verilerinin Ardından Hareketlendi

ABD Hazine kıymetlerinde Çin verilerinin açıklanmasının ardından gözlenen hareketlilik, sıkı para politikası ve enflasyon denklemi ile şüpheci yatırımcı kanadına bakış.
ABD Hazine Kıymetleri Çin Verilerinin Ardından Hareketlendi
Yorum

ABD devlet tahvili, Çarşamba günü başladığı yere dönerek Çin ekonomik verilerinin cesaretlendirilmesinin ardından gelen gecelik zararlardan geri döndü.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine kıymetlerinin getirisi, Salı günü olduğu gibi %2.592’ye geriledi. Tahvillerin verimi an itibarıyla %0.48 gerileme göstererek %2.580 seviyesinde. 2 yıllıklarda ise %0.39 kayıp vererek %2.393 düzeyinde.

Çin ekonomisinin ilk çeyrekte %6.4 büyüdüğünü göstermesinin ardından, tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verim başlangıçta bir gecede tırmandı, 10 yıllık verim %2.614 seviyesine yükselmişti. Bu hareket ankete katılan ekonomistlerin %6.3 kazanç tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Çin Verileri Beklentinin Üzerinde

Çin Verilerini Beklentilerin Üzerinde GüncellediÇin perakende satışları ve sanayi üretimi ile ilgili veriler de beklenenden daha iyi gerçekleşti. Ancak ABD piyasasının başlangıcında alıcılar piyasaya döndüğünde, en yüksek verime doğru ivme durdu ve tersine dönmüştü.

Çarşamba günü, Hazine’nin getirileri son haftalarda yükselişe geçerken ve küresel ekonomi ile ilgili endişeleri hafifletirken enflasyona yönelik beklentiler de ılımlı bir şekilde yükseldi; bu durum tahvillerin asıl tehdidi olan sabit getirilerinin alım gücünü düşürdü.

10 yıllık verim, ekonomik merkezdeki hayal kırıklığına ve büyük merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaktan alıkoyacağına dair sinyaller karşısında tahvillerin toplanmasından önce Mart sonunda %2.4’ün altına düşmüştü.

Yatırımcı Tarafında Şüpheler Var

Tedirgin Yatırımcı Tarafında Endişeler Devam EdiyorGetirilerdeki toparlanmaya rağmen, bazı yatırımcılar ve analistler enflasyonda anlamlı bir yükseliş olmadan çok daha sert yükselebileceklerinden şüpheleniyor.

Deutsche Bank AG’nin sabit gelirli alım satım müdürü Gary Pollack, “Verimin hala düşük kaldığını ve burada bulundukları yerden biraz daha düşük olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Tradeweb’e göre Çarşamba günü %1.951 olarak gerçekleşen 10 yıllık tazminat oranı, 10 yıllık Hazine notu ile 10 yıllık Hazine enflasyonu korumalı güvenlik arasındaki verim farkından kaynaklanan yıllık enflasyon beklentilerinin piyasaya dayalı bir ölçümü olarak görülüyor. Bu, geçen yılın sonundaki %1.724’ten yüksekti ancak geçen sonbaharda elde ettiği kabaca %2.18 seviyesinin de altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu