Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Getirileri FED Temmuz Kararları Öncesinde Yükseliyor

Bugün öğleden sonra açıklanacak olan FED'in para politikası kararları öncesinde ABD hazine getirileri 2 baz puanlık artış gösterdi.
ABD Hazine Getirileri FED Temmuz Kararları Öncesinde Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (Federal Rezerv Bankası – FED) 2 günlük para politikası toplantısında bugün nihai kararını açıklamayacak. Koronavirüs pandemisinde gündemde olan delta varyantının, ABD ekonomisi üzerinde risk oluşturması nedeniyle faizlerde bir değişiklik beklenmiyor.

FED Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik iyileşmeyi desteklemek adına faize dokunmaması ve sıfıra yakın tutmaya devam edileceğini açıklaması düşünülüyor. Ayrıca 120 milyar dolarlık aylık varlık alım programını da sürdürmesi tahmin ediliyor.

Birçok yatırımcı, artan enflasyonla ilgili endişeler arasında FED’in para politikasını ne zaman sıkılaştırmaya başlayacağını merak ediyor. Ancak FED’in mevcut durum ve delta varyantı nedeniyle endişelerini dile getirmesi bekleniyor.

Bu gelişmeler ışığında ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 2 baz puan artışla %1,257 seviyesinde geziyor.
10 Yıllık Tahvil Getirisi %1,257
Kaynak: Market Watch

Bugünkü işlemlere %1,248 seviyesinden başlayan 10 yıllık Hazine getirisi, %1,231 seviyesine kadar geriledikten sonra TSİ 11:00 sularında %1,265 seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra %1,257 seviyelerinde seyretmeye başladı.

10 yıllık Hazine tahvili getirisinin 5 günlük performansı izlendiği zaman %3,32 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %21,03 oranında azalan getiriler, yılbaşından bu yana %33,96 oranında artış gösterdi. 1 yıllık periyot incelendiğinde ise %68,21 oranında artış kaydettiği gözleniyor.

30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi de 2 baz puanlık artış gösterirken %1,911 seviyelerinde seyrediyor. Bugüne %1,898 seviyesinden başlayan 30 yıllık getiriler, %1,882 ve %1,917 aralığında dalgalandı. 5 günlük performansı %2,95 oranında değer kaybına işaret ederken, aylık bazda %18,09 azaldı. Yılbaşından bu yana %26,03 oranında artan getiriler, 1 yıllık bazda %67 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu