Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Güney Sınırı Gündemine Odaklanırken, Fon İçin 5 Günlük Kritik Süreç

ABD'li müzakereciler sınır gündemi üzerinde yoğun çalışmalar yürütürken, görüşler ve Güney Sınır Duvarı'na dair gelişmelere ayrıntılı bakış şöyle;
ABD Güney Sınırı Gündemine Odaklanırken, Fon İçin 5 Günlük Kritik Süreç
Yorum

Sınır güvenlik fonu için iki partinin müzakereleri bir anlaşma üzerinde yer alıyor, görüşmelere ve diğer yetkililerin tavrılarına hakim olan kişiler yardımcıların bu hafta sonunda başka bir kısmi kapalılık korkusunu artırdığını belirtti. Görüşmelerdeki engelin, Başkan Trump’ın Ulusal Acil Durum ilan edeceği ve fonları Meksika sınırında bir duvar inşa etmeye yöneleceği yönündeki umutlarını artırdığı düşünülebilir.

Mick Mulvaney Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümet operasyonlarında ikinci ihtimalin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Ayrıca sınır duvarını inşa etmek üzere Başkanlık Acil Durum Bildirgesi’nin kesinlikle masada olduğu vurgulandı. Dikkat çeken bu keskinlik ifadesi muhalif tarafa verilen önemli mesajlar arasında yer aldı.

Her iki tarafın milletvekillerinin muhalif olduğunu ifade ettikleri böyle bir bildiri, muhtemelen acil bir mahkeme savaşı ile karşı karşıya kalacak bir durumda. Hükümetin fonu Cumartesi günü saat 12: 01’de sona eriyor. Aides, görüşmelerin daha önce de devam etmesini beklediklerini söyledi. Milletvekilleri, mümkün olan en avantajlı anlaşmayı kesmek için son dakikaya kadar pazarlık ediyor.

Duvar Fonunun Yanı Sıra Diğer Çalışmalar Aksamamalı

Fon Gündemi Diğer Çalışmaları Gölgede BırakmamalıBu haftanın görevine ek olarak, milletvekillerinin 30 Eylül’de sona erecek mali yılın geri kalanına kadar 15 federal kurumu finanse etmek için daha geniş bir bütçe anlaşmasının ayrıntılarını da tamamlamaları gerekiyor. Adalet, Devlet, Hazine ve İçişleri bölümleri de dahil olmak üzere, bu kurumlar şu anda 35 günlük hükümetin kapatılmasını sona erdirmek için Ocak ayında kabul ettikleri kısa vadeli bir harcama fatu ile finanse edilmekte.

Kongre Cuma gününün sonuna kadar anlaşmaya varmazsa, bu kurumlar muhtemelen kapatılacak ve yüz binlerce federal işçi için yeni bir tüy dökülme turu başlatacağı gibi hükümetin genelinde hizmetlerin kesilmelerine neden olacak.

35 günlük kısmi hükümet kapatma Aralık ayında başlamadan önce halka açık bir şekilde siyasi sorumluluğu üstleneceğini söyleyen Trump, Demokratları suçladı. Geçtiğimiz haftanın “Demokratlar için çok kötü bir hafta” olduğunu belirten bir Twitter yazısında, güçlü ekonomik verilere, Birliğin Devlet adreslerine ve Virginia’daki Demokrat yetkilileri çevreleyen tartışmalara işaret etti. (“Aslında Kapatma istediklerine inanıyorum. Yeni bir konu istiyorlar! ”)

Sınır Gündemine Odaklanılan Çalışmalar

Güney Sınırına Yönelik ÇalışmalarBu hafta sonu yapılan görüşmelerde, Göçmenlik ve Gümrük İcra memurları tarafından gözaltına alınan insanlar için sınırda kaç tane gözaltı yatağı sağlanacağı sorunu gündeme getirildi. Demokratlar, sınır boyunca daha fazla fiziksel engel oluşturmak için GOP taleplerinin karşılanması karşılığında yatak sayısını sınırlamak istiyorlar. Ancak Cumhuriyetçiler sınırlara istisnalar talep etmekte.

Demokratlar, İçişleri Bakanlığı olarak bilinen ve ABD’deki iç denetleme olarak ihlal edilen kişileri yakalarken, ICE yetkilileri tarafından kullanılan gözaltı yataklarına yeni bir sınır getirilmesini önerdi. Bu yataklar, 2018 harcama faturasında finanse edilen mevcut 40.520 yataklık toplam sınır dahilinde.

Konut Ödenekleri Ulusal Güvenlik panelini yöneten Lucille Roybal-Allard, “ICE gözaltı yataklarındaki sınır, Trump yönetimini ülkemize katkıda bulunan göçmenlere yasalara uymayan suçlulara ve gerçek güvenlik tehdidi taşıyan insanlar için sınır dışı edilmesine öncelik vermeye zorlayacaktır.” dedi.

Müzakerelere Yönelik Görüşler ve Gözaltı Alanları

Müzakerelerin Yorumları ve Sınırdaki YapılarCumhuriyetçiler, şiddet içeren suçluları bu başlıktan çıkarmak istemedi. ICE yataklarıyla ilgili bir anlaşma yapılmadığında, fon seviyelerinde görüşmeler ve fiziksel engeller durdu. Üst düzey bir GOP yardımcısına göre, görüşmelerin ne zaman devam edeceği belli değildi. Görüşmelerdeki duraklama ayrıca müzakerecilerin Güney sınırındaki bariyer için fon sağlama konusunda herhangi bir anlaşmaya varmadıkları anlamına geliyordu. Üst düzey GOP yardımcısı, “Buraya ulaşmamızı bile engelleyen bir engelle karşılaştık.” dedi.

Pazar günkü görüşmelerde yer alan Montana’lı Demokrat Senatör Jon Tester, “Müzakereler nadiren sorunsuz ilerliyor. Ver ve al. Şeklinde bir uzlaşma ile sonuçlar kaydetmek muhtemel.” dedi. Grup insanları ve yerel milletin Güney sınırındaki problemi ortak paydada benimsediğine; gözaltı yataklarını, endeler ve teknolojik alanlarda ilgilenilmesi gereken bu konuya rölatif başlıklar olduğu gözlenmekte.

Mulvaney Trump’ın, milletvekilleri, engelleri ve diğer önlemleri finanse etmeyi içerecek şekilde, 1.3 milyar ila 2 milyar dolar arasında bir teklif üzerinde görüşmeler yaptıkları için Kongre ile veya tek başına duvarı inşa etmeye kararlı olduklarına değindi. Cumartesi günü bir üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, mevcut duvar fonu müzakerelerinin 2 milyar dolarlık bir teklif için “hiçbir yere yakın” olmadığını ve bu hafta bir anlaşmaya varılması konusundaki karamsarlığını ifade etti.  Müzakere altındaki miktar, Başkan Trump’ın 5.7 milyar dolarlık talepten çok az, ancak 2018 mali yılında sınır güvenliği için tahsis edilen rakamdan 1.3 milyar dolarlık bir artışa işaret etmekte.

Talep Edilen ve Sunulan Finansman Uyuşmazlığı

Fonlama Konusunda Tarafların Uyuşamazlığı Devam EdiyorSenatör Chris Murphy, Demokratların çoğunun daha önce sınır güvenliği için oy kullandıklarını belirterek Demokratların duvar için bazı fonlar üzerinde uzlaşmaya istekli olacağını söyleerken, “Şimdi sorun şu ki, mali yıla yalnızca yedi ay kaldı, bu nedenle başkanın aslında 2 milyar dolardan fazla harcayabileceğini sanmıyorum.” dedi.

Mulvaney Pazar günü, Trump’ın yasa tasarısını imzalamaya yetecek miktarda fon bulacağını belirtmek için bu görüşü reddetti. “Başkan duvarı inşa edecek. Bize verebildiğiniz kadar para alacağız ve o zaman parayı Güney bariyerini korumak için yasal olarak başka bir yerde bulacağız. Bu Kongre ile ya da Kongre olmadan inşa edilecek.” sözleri ile duvar konusundaki Trump cephesine dair görüşün sertliğinden sapmadı.

House GOP konferansının Başkan’ı Liz Cheney, sınır güvenliği konusunda müzakere eden grubun bir anlaşmaya varacağına dair umutlu olduğunu söyledi ve Cumhuriyetçilerin potansiyel bir uzlaşma için mutabakata varıp varmayacağını söylemeyi bıraktı, ancak Trump’ın sınır duvarı fonu için talep ettiğinden daha düşük bir miktara dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu