Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD GSYİH’si için Üçüncü Tahmin Hafifçe Yükseltilerek %33,4 Oldu

ABD ekonomisi, üçüncü okumaya göre Eylül çeyreğinde yıllık bazda yüzde 33,1 değil, yüzde 33,4 oranında büyüdü. Detaylar aşağıda;
ABD GSYİH’si için Üçüncü Tahmin Hafifçe Yükseltilerek %33,4 Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 33,1 değil, yüzde 33,4 oranında büyüdü. Üçüncü okumaya göre artış, koronavirüs salgını nedeniyle ikinci çeyrekteki yüzde 31,4’lük rekor düşüşün ardından şimdiye kadarki en büyük genişleme oldu.

Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) bugün açıklanan üçüncü GSYİH tahmininin, geçen ay yayımlanan ikinci tahmin için mevcut olandan daha eksiksiz kaynak verilerine dayandığını gösterdi. Yukarı yönlü revizyon, öncelikle kişisel tüketim harcamalarında (PCE) ve konut dışı sabit yatırımlarda daha büyük artışlarla yönlendirildi.

Üçüncü çeyrek GSYİH’sindeki artış, COVID-19 nedeniyle ertelenen veya kısıtlanan işletmeleri yeniden açma ve faaliyetlere devam etme çabalarını yansıttı.
ABD GSYİH %33,4
KAYNAK: BEA

Reel GSYİH’deki artış, kişisel tüketim harcamaları, özel envanter yatırımları, ihracatlar, konut dışı sabit yatırımlar ve konut yatırımlarındaki artışlarda yansıtılırken bunlar kısmen federal hükümet harcamalarındaki ve eyalet ile yerel yönetim harcamalarındaki düşüşle baskılandı.

GSYH hesaplamasında bir çıkarma olan ithalat arttı. Kişisel tüketim harcamalarındaki artış, hizmetlerde (sağlık hizmetlerinin yanı sıra yemek hizmetleri ve konaklamanın öncülüğünde) ve mallarda (giyim ve ayakkabıların yanı sıra motorlu taşıtlar ve parçalar tarafından yönetilen) artışları yansıttı.

Özel envanter yatırımındaki artış, öncelikle motorlu araç satıcıları tarafından yönlendirilen perakende ticaretteki artışı yansıttı.

İhracattaki artış, esas olarak mallardaki (başta otomotiv araçları, motorlar ve parçaların yanı sıra sermaye malları) artışı yansıttı. Konut dışı sabit yatırımlardaki artış öncelikle ekipmandaki artışı; sabit konut yatırımındaki artış ise öncelikle komisyoncuların komisyonlarındaki ve diğer mülkiyet aktarım maliyetlerindeki artışı yansıttı.

Cari dolar GSYİH, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 38,3 veya 1,65 trilyon dolar artarak 21,17 trilyon dolar seviyesine ulaştı.
ABD GSYİH 3ç20
KAYNAK: BEA

İkinci çeyrekte GSYİH yüzde 32,8 veya 2,04 trilyon dolar geriledi. Gayri safi yurtiçi alım fiyat endeksi, ikinci çeyrekteki yüzde 1,4’lük düşüşün aksine üçüncü çeyrekte yüzde 3,3 artış kaydetti. PCE fiyat endeksi, yüzde 1,6’lık düşüşün aksine yüzde 3,7 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi yüzde 0,8’lik düşüşün aksine yüzde 3,4 arttı.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), ikinci çeyrekteki yüzde 32,6’lık düşüşün aksine, üçüncü çeyrekte yüzde 25,8 arttı. Reel GSYİH ve reel GDI ortalaması, ikinci çeyrekteki yüzde 32’lik düşüşe karşılık üçüncü çeyrekte yüzde 29,6 attı. Cari üretimden elde edilen kârlar üçüncü çeyrekte 499,6 milyar dolar arttı. Üçüncü çeyrekte 208,9 milyar dolarlık düşüş olmuştu.

Yerli finans kuruluşlarının kârları, ikinci çeyrekteki 26,5 milyar dolarlık artışa kıyasla üçüncü çeyrekte 12,1 milyar dolar arttı. Yerli finansal olmayan kuruluşların kârları, 145,9 milyar dolarlık düşüşün aksine 436,2 milyar dolar arttı. Dünyanın geri kalanının kârı, 89,5 milyar dolarlık düşüşün aksine 51,3 milyar dolar arttı. Üçüncü çeyrekte gelirler 113,0 milyar dolar, ödemeler 61,7 milyar dolar arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu