Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Gösterge Tahvil Faizi 2 Yılın En Yüksek Seviyelerinde

ABD 10 yıllık tahvil getirisi, güçlü istihdam verisinin ardından enflasyon odağıyla 2 yılın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Detaylar aşağıda;
ABD Gösterge Tahvil Faizi 2 Yılın En Yüksek Seviyelerinde
Yorum

Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 1,938’e kadar çıkan ABD tahvil getirisi, en son yüzde 1,913’te işlem gördükten sonra bugüne yüzde yatay başladı.

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvil getirisi (TMUBMUSD10Y) ilk saatlerde dalgalanırken sonrasında pozitif bölgeye geçerek yüzde 1,92’lere çıktı.

Yazım sırasında artıda dururken hareket aralığı yüzde 1,894 – 1,923 oldu.

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi 2 Yılın En Yüksek Seviyelerinde
KAYNAK: MarketWatch

Son verilere göre gösterge 10 yıllık tahvil getirisi 5 günde yüzde 14,5 artarken bir ayda yüzde 16 değerlendi. 3 ayda yüzde 43,5 oranında artarken bir yılda yüzde 76 değerlendi.

Yükseliş, Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesinde FED’in daha şahin duruş sergileyeceğine yönelik beklentilerle yönlendirildi.

Güçlü Ocak İstihdamının Ardından Gözler Enflasyonda

Fed’in yükselen enflasyonla mücadele etmek için oranları daha hızlı artırması gerektiği düşünülürken Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdamının beklentiyi 3’e katlaması faiz artırım tahminlerini güçlendirdi.

2022 yılının ilk ayında ABD’de tarım dışı istihdam 467 bin artış gösterirken beklenti 150 bin artıştı. Güçlü okuma, FED’in artırım beklentilerini artırırken beklenmedik bir enflasyon rakamı, daha agresif bir FED duruşunun sinyalini verebilir.

ABD’de yıllık enflasyon oranı 2021’in son ayında yüzde 7’ye çıkarak 1982 Haziran’ından bu yana yeni bir yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ocak’ta ise yıllık enflasyonun yüzde 7,3’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu