Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Gösterge Hazine Getirisi %1,5 Üzerinde Toparlanıyor

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisi (TMUBMUSD10Y), önceki günün sakin seyrinin ardından bugün yükseliyor.
ABD’nin Gösterge Hazine Getirisi %1,5 Üzerinde Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin gösterge tahvil getirisi, Cuma günü açıklanan iyimser ABD işgücü verilerinin FED’in daralmasına yönelik beklentileri azaltmasıyla yüzde 1,438’le 24 Eylül sonrası en zayıf seviyesine gerilemişti. Sonrasında zayıf seyrini sürdürerek yüzde 1,4’lerde kaldı.

Çarşamba günü en son yüzde 1,554’te işlem gören gösterge tahvil getirisi, haftanın son işlem gününe yatay başladı. Bugün yüzde 1,5 üzerinde kalırken aynı zamanda bir haftanın yükseğini işaretledi.

TSİ 09.35’te yüzde 0,018 artıda duran gösterge getiri, yüzde 1,554 – 1,586 aralığında hareket etti.
ABD Gösterge Getiri %1,5 Üzeri
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

5 günde yüzde 1 değer kaybeden gösterge getiri, diğer bazlarda güçlü performansta kalmayı sürdürdü. 3 ayda yüzde 21 değerlenirken yıl başından bu yana yüzde 65 değer kazandı. Bir yılda da yüzde 70’e yakın kayda değer artış gösterdi.

Son dönemdeki şaşırtıcı zayıf seyir 31 yılın yükseğine çıkan ABD enflasyon verileriyle yönlendirilmişti.

Benzin ve sağlık hizmetlerinden bakkaliye ve kiralara kadar uzanan bir ürün sepetini ölçen tüketici fiyat endeksi, bir yıl öncesine göre yüzde 6,2 artarak Aralık 1990’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Aylık bazda da TÜFE yüzde 0,6’lık tahmine karşı yüzde 0,9 arttı. TÜFE açıklamasının ardından piyasalarda ilk Fed faiz artırımının ne zaman yapılacağına ilişkin beklentiler arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu