Yatırım yapmaya başla!

ABD’deki Fazla Üretimin Etkisiyle Petrol Fiyatları Sert Düşüş Yaşadı

Geçtiğimiz hafta ABD petrol üretiminin zirveyi görmesi piyasalarda endişe yarattı. Petrol fiyatları üretimdeki artışın etkisiyle son bir yılın en büyük haftalık kaybına yöneldi.
ABD’deki Fazla Üretimin Etkisiyle Petrol Fiyatları Sert Düşüş Yaşadı

Petrol fiyatları 2018 yılına oldukça iyi bir başlangıç yapmış ve varil başına 71 dolar ile yeni yılı açmıştı. Ancak ABD’den artan üretimi ile bu hafta hızlı bir gerileme kaydetti. Artmakta olan üretimden dolayı doğan endişelerle, son bir yılın en büyük haftalık kaybına yöneldi.

ABD, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu‘nun (OPEC) üretim kısıntısı kararını göz ardı ederek üretimi artırmaya devam etti.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol üretiminin rekor seviyelere çıkmasının etkisiyle varil başına 71 dolardan, 64 dolara kadar indi. Ayrıca İran’ın üretim artırma planlarını açıklaması da bu düşüşte etken oldu. Brent petrolün varil fiyatı bugün 64 dolar ile 20 Aralık’tan bu yana gelinen en düşük seviye olarak kaydedildi.

ABD, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’ı da geride bırakarak, dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz hafta ürettiği günlük petrol ortalaması 10,25 milyon varil civarındaydı. Geçtiğimiz hafta ABD borsalarındaki kayıplar, sanal para birimlerindeki çakılmalar olmak üzere neredeyse her piyasa çok büyük düşüşler yaşadı.

Vadeli petrol kontratları da bu haftayı %7,5 kayıpla kapatmak üzere. ABD üretiminde zirvenin görülmesi ile Batı Teksas petrolü 60 dolara inerek bu yılki kazançlarının tümünü verdi.

Sydney’de Fat Prophets Emtia Analisti David Lennox, piyasaların üretimdeki artıştan dolayı endişeli olduğunu belirtti.

David Lennox, hisse senedi pay piyasalarındaki satış dalgasının ardından, piyasada riskten kaçınma havasının hissedilmeye başladığını, kısa vadede petrol fiyatlarının 60 doların altına inebileceğini söyledi. Mart vadeli Batık Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 79 sent düşüş yaşadı. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın %7,9 üzerinde geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum