Yatırım yapmaya başla!

ABD Ekonomisi 2019’un İlk Çeyreğinde Yüzde 3,2 Büyüdü

ABD ekonomisi, 2019'un ilk çeyreğinde beklenenden daha hızlı bir şekilde yüzde 3,2 oranında büyüdü.
ABD Ekonomisi 2019’un İlk Çeyreğinde Yüzde 3,2 Büyüdü

ABD ekonomisi 2019’un ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir büyüme kaydetti. Ayrıca bu büyümesi, altı yılın en iyi ilk çeyrek büyüme rakamı olarak yorumlandı. Ekonominin yüzde 3,2 oranında büyüdüğü açıklanırken, beklentiler yüzde 2,5 oranında büyümesi yönündeydi. Ekonomi 2018’in dördüncü çeyreğinde yüzde 2,2 büyüme kaydetmişti.

ABD ekonomisi, 2015 yılından beri ilk kez birinci çeyrekte yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme kaydetti.

Altı Yılın En İyi İlk Çeyrek Büyümesiİhracat ilk çeyrekte yüzde 3,7 oranında artarken, ithalat yüzde 3,7 azaldı. Ekonomik büyüme, fikri mülkiyet ürünlerindeki güçlü yatırımlardan da etkilendi. Bu yatırımlar yüzde 8,6 oranında büyüme kaydetti.

Bleakley Advisory Group Yatırım Müdürü Peter Boockvar, “Baştaki ritmi net ticaret ve toplamda 170 baz puan artışla birleştiren stoklar desteklendi. Kişisel harcamalar olsa da en büyük bileşen yalnızca yüzde 1,2 oranında artmış, hizmetlere yapılan harcamalardaki artışın ve dayanıklı tüketim mallarına yapılan harcamalardaki düşüşü telafi ettiğinden iki kat daha fazla olmuştur,” dedi.

Harcanabilir kişisel gelir yüzde 3 artarken, gıda ve enerji hariç fiyatları yüzde 1,3 artış kaydetti. Genel fiyatlar ise ilk çeyrekte yüzde 0,8 oranında artış gösterdi.

Veriler, ekonominin tarihindeki en uzun hükümet kapanışı sırasında işlerin nasıl yürüdüğüne ilk bakış olarak da değerlendirildi.

Veriler Tarihin En Uzun Hükümet Kapanışının Ardından GeldiFederal hükümet, Aralık ayının sonundan 25 Ocak’a kadar 35 gün boyunca operasyonlarını durdurdu. Trump yönetimi ve kongre liderleri arasında ABD-Meksika sınırındaki bir duvarın finanse edilmesinde yaşanan bütçe sorunu ile hükümet kapanmıştı. Yatırımcılar kısa süreli bir durgunluğun kartlarda olamayacağına dair daha fazla onay aradıkları için raporu yakından takip ettiler.

FTSE Russell’ın küresel pazar araştırmasının genel müdürü Alec Young, “Küresel büyümenin yavaşlaması ile ilgili korkuların telafi edilmesine yardımcı oluyor. ABD-Çin ticaret belirsizliği ve Almanya’dan Kore’ye Japonya’nın her yerindeki zayıf ekonomik verilere dayanan bir zamanda, güçlü ABD verileri daha fazla küresel ekonomik zayıflığa karşı bir sigorta poliçesi görevi görüyor,” dedi.

Young, enflasyon ve FED konularına da dikkat çekti ve “Enflasyon hala bastırılmış durumda iken, FED faiz artırımları konusunda endişelenmeye başlamak için henüz çok erken,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum