Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Ekonomiyi Erken Açmak Çift Dipli Resesyona Yol Açabilir

Trump ve Cumhuriyetçilerden bazıları ekonomiyi yeniden açmak için baskı yaparken aceleci davranmanın çift dipli resesyon ile sonuçlanacağı söylendi.
ABD’de Ekonomiyi Erken Açmak Çift Dipli Resesyona Yol Açabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgının merkez üssü haline gelen ABD’den pandeminin etkisini gösteren rekor düşük veriler gelmeye devam ediyor. Bu arada Başkan Donald Trump ve birçok Cumhuriyetçi ekonomiyi yeniden açmak için baskı yapıyor. Ancak uzmanlarsa bunu büyük bir risk olarak değerlendiriyor.

Sosyal mesafeyi aceleyle gevşetmenin COVID-19 vakalarının yeniden canlanmasını ateşlenebileceği ve ekonomiyi yeniden kilitlenmeye sürükleyebileceği düşünülüyor. Salgının patlak vermesiyle ABD’de karantinalar, seyahat kısıtlamaları, iş kapanışları başladı ve ekonomik veriler tarihi düşük seviyelere geriledi.

Örneğin 2 Mayıs’ta biten haftada 3,2 milyon işsizlik başvurusu yapılırken virüsün 7 haftalık toplam bilançosu 33 milyon oldu.
ABD İşsizlik Başvurusu 33 Milyon Toplam
Görsel Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Ayriyeten ABD’nin Nisan ayı tarım dışı istihdamı da 20,5 milyon gerileyerek tarihi düzeyde geriledi. Birçok ekonomist ekonomide V şeklinde bir toparlanma öngörürken birçoğu da daha yavaş, U şeklinde bir seyir öngördü.

Şimdi ide Trump ve Cumhuriyetçilerden bazıları ekonomiyi yeniden açmak için baskı yaparken sosyal mesafenin aceleci bir şekilde gevşetilmesinin ekonomiyi derinden sarsacağı söylendi. Bunun sonucunun, geçici bir toparlanmanın sonunda tekrar toparlanmadan önce “çift dipli” durgunluğa dönüşeceği W şeklinde bir felaket olacağı bildirildi.

Harvard Kennedy School’dan Jeffrey Frankel; “Ekonomiyi yeniden açma baskısı W şeklinde bir toparlanmayı çok daha muhtemel hale getiriyor” dedi.

Fortune’da yer alan habere göre Frank herhangi yaygın bir yeniden açılmanın ölüm oranlarında sürekli düşüşü ve testlerin yaygın olarak kullanılabilirliğini beklemesi gerektiğini söyledi.

Etkili bir tedavi veya aşı üretilip yaygın şekilde dağıtılana kadar hiç kimsenin tamamen güvenli olmadığı ve bunun muhtemelen aylarca sürecek bir senaryo olduğunu vurguladı. Ayrıca hükümetin ekonomiye mali yardımlarını zamanından önce geri çekebileceğinden endişe ettiğini, bunun herhangi geçici bir toparlanmayı zayıflatacağını aktardı.

Washington Üniversitesi ekonomisti Yongseok Shin “W şeklinde bir iyileşme belirgin bir olasılıktır” diyerek şöyle devam etti.

Yeniden Açma ABD Ekonomik İyileşme Bozar Çift dipli resesyonun halihazırda zayıflamış bir ABD ekonomisi için riskleri önemli ölçüde artıracağı dile getirildi. ABD Kongresi, önümüzdeki birkaç ayda hane halklarının ve şirketlerin hayatta kalmasın ayardım etmek için yaklaşık 3 trilyon dolarlık yardım sağlamıştı. Ancak bu kısa vadeli yardım bir iyileşme senaryosunu varsayıyordu.

Ve ikinci bir gerilemenin patlak vermesi durumunda, Kongre’nin başka bir trilyonluk paket sunmaya hazır olup olmayacağı belli değil. Bununla birlikte çoğu şirketin ikinci durgunluğa karşı koruma sağlayacak nakit rezervlerine sahip olmadığı da belirtildi. Çift dipli bir gerilemenin, ekonomik toparlanma için gerekli olan güven unsurunu sarsacağı da ortada.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu